Wielkopolskie PZ: nakłady na POZ powinny wzrosnąć

Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie w Światowym Dniu Zdrowia (7 kwietnia) apeluje do minister zdrowia, upominając się o niebagatelizowanie roli podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia.

Powołując się na Unię Europejską [karta Lubljańska - 1996 rok], jak i na Światową Organizację Zdrowia (WHO), które wskazują na podstawową opiekę zdrowotną, jako na najistotniejszy element opieki zdrowotnej - Wielkopolskie PZ apeluje do Ministra Zdrowia o wdrożenie zaleceń WHO i budowanie systemu ochrony zdrowia opartego na podstawowej opiece zdrowotnej, a nie na specjalistyce i lecznictwie szpitalnym.

Opieka specjalistyczna i leczenie szpitalne, choć bardzo ważne - podkreśla w swoim apelu WPZ - to jednak pełnią rolę drugorzędną. Stąd zalecenia WHO w sprawie przebudowy systemów ochrony zdrowia, tak, aby wiodącą w nich rolę pełniła podstawowa opieka zdrowotna.

W ślad za tym nakłady finansowe na podstawową opiekę zdrowotną powinny wynieść około 20 proc. wszystkich środków przeznaczanych na świadczenia zdrowotne. W Polsce wskaźnik ten systematycznie spada i wynosi obecnie jedynie około12 proc. Nic dziwnego, że brakuje w Polsce lekarzy rodzinnych a średnia wieku tych, którzy jeszcze praktykują, przekracza 55 lat - czytamy w apelu WPZ.

- Za sprawą kolejno nowelizowanych przepisów obniża się rangę lekarza rodzinnego. Ogranicza mu się kompetencję do leczenia i diagnozowania pacjentów, sprowadzając go do roli "przepisywacza recept" i "wystawiacza" kolejnych skierowań do poradni specjalistycznych i do szpitali. Konsekwencją takiej polityki zdrowotnej resortu zdrowia jest stale pogarszająca sie jakość opieki zdrowotnej. Pacjentami, którzy chcą z niej skorzytać już teraz tkwić muszą w wielomiesięcznych kolejkach po świadczenia zdrowotne - komentuje dr Bożena Janicka, prezes Wielkopolskiego PZ.

Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie [WPZ] wchodził w skład założycielskich związków Federacji Porozumienie Zielonogórskie jako największy region. Po opuszczeniu Federacji PZ działa na rzecz i w obronie  osób zrzeszonych w organizacjach członkowskich. Do wielkopolskiego związku należy 500 praktyk lekarzy rodzinnych, czyli około 3000 członków, co stanowi około 90 proc. zapotrzebowania Wielkopolski na lekarzy rodzinnych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH