wyborcza.pl/Rynek Zdrowia | 06-03-2013 18:15

Wielka Brytania: opakowania papierosów zniechęcą do ich palenia

Według dziennika Guardian, palaczy na Wyspach Brytyjskich czekają zmiany. Rząd zamierza pójść w ślady Australii i wprowadzić ujednolicone opakowania papierosów.

W Australii od trzech miesięcy papierosy sprzedawane są w jednakowych paczkach z dużymi zdjęciami, np. ilustrującymi raka płuc. Widnieje na nich marka producenta, ale pisana zawsze tą samą czcionką, bez ozdobników.

Nowe paczki mają zniechęcić ludzi do palenia. Zamówione przez brytyjskie ministerstwo zdrowia badania naukowców z Uniwersytetu w Stirling wykazały, że "jednakowe kolory paczek wywołują negatywne odczucia, osłabiają przywiązanie do marek, tworzą mniej atrakcyjny wizerunek palacza i obnażają prawdę o paleniu". Atrakcyjne opakowania przyciągają zwłaszcza młodych ludzi.

Graficzne ostrzeżenia na opakowaniach papierosów od lutego wprowadzono już w Irlandii. Przedstawiają m.in. wypadające zęby, zatrute płuca i raka gardła.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia graficzne ostrzeżenia na paczkach papierosów w Kanadzie spowodowały, że cztery razy więcej palaczy chce rzucić nałóg. Z kolei w Brazylii zdanie na temat palenia zmieniło 56 proc. osób.

Więcej: http://wyborcza.pl/