Wiceminister zdrowia: powstanie projekt dot. opieki nad dziećmi i młodzieżą szkolną Fot. Elizabeth Albert:Flickr (CC BY 2.0)

Resort zdrowia planuje wprowadzić odrębną regulację prawną dotyczącą opieki nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. Z tego też powodu ten obszar medycyny nie został szeroko potraktowany w projekcie ustawy o POZ - podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister wyjaśniła również, że zadanie opracowania założeń do tego projektu zostało powierzone właśnie jej.

Informację tę podała podczas konferencji „Rola pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej w dobie deinstytucjonalizacji w ochronie zdrowia” we wtorek (28 lutego) w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Wiceminister Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że na obecnym etapie prac nie pora jeszcze mówić o konkretach.

- Obecnie prowadzone są wspólnie z Centrum Zdrowia Dziecka oraz środowiskiem pielęgniarek prace nad określeniem założeń do wspomnianej regulacji. Mam nadzieję, że już wkrótce powstanie dokument, określający podstawy takiego projektu. Nie wyobrażam sobie, żeby przy jego tworzeniu Ministerstwo Zdrowia nie współpracowało ze środowiskiem pielęgniarek i położnych, a także, aby nie był on konsultowany ze środowiskiem pacjenckim - zaznaczyła wiceminister.

Przedstawicielka resortu zdrowia dodała też, że współczesna pielęgniarka i położna to specjalistki wysokiej klasy, praktykujące, będące partnerami lekarzy, osobami towarzyszącymi pacjentowi, od których wymaga się dużych umiejętności zawodowych i samodzielności.

- Zgodnie z ogólnym trendem rozwoju POZ współczesne pielęgniarki i położne zapewniają opiekę pielęgniarską pacjentom w zdrowi i chorobie, wspierają rodzinę w opiece nad przewlekłe chorym, edukują. W dokumencie dotyczącym analizy funkcjonowania POZ w Polsce i propozycji rozwiązań opieki systemowej wykazano, że nastąpiły olbrzymie zmiany w pracy pielęgniarki i położnej także w POZ - podsumowała wiceminister Szczurek-Żelazko.

Ta grupa może obecnie m.in. samodzielnie ordynować leki, wypisywać recepty itp. - To jest bardzo istotna zmiana. Dlatego w procedowanym projekcie ustawy o POZ należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione obszary zmian. Także to, iż obecnie pielęgniarki posiadające samodzielne kontrakty obejmują opieką ok. 1/3 wszystkich pacjentów w skali kraju - dodała wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH