Wiceminister zdrowia o spotkaniu ws. zmian w służbie zdrowia: bardzo merytoryczne Wiceminister zdrowia: - Kwestia wynagrodzeń będzie szczegółowo omawiana na Radzie Dialogu Społecznego. Fot. Fotolia

To było bardzo dobre, merytoryczne spotkanie - oceniła w piątek (3 listopada) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko tuż po posiedzeniu zespołu ds. zmian w ochronie zdrowia. Zaznaczyła, że w pracach aktywnie uczestniczą przedstawiciele pacjentów, którzy przedstawili konkretne propozycje zmian.

W piątek (3 listopada) w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się drugie spotkanie zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Zespołowi przewodniczy wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

- To było bardzo dobre spotkanie, bardzo merytoryczne - oceniła wiceminister.

Podkreśliła, że w pracach zespołu aktywnie uczestniczą przedstawiciele organizacji pacjentów, którzy wskazali m.in. konkretne propozycje rozwiązań w ochronie zdrowia, które mogłyby być finansowane w ramach projektowanego wzrostu nakładów na zdrowie.

Wiceminister dodała, że przedstawiciele samorządów zawodowych zwracali uwagę, że należy zweryfikować sposób wynagradzania pracowników ochrony zdrowia. Podkreśliła, że przekazała uczestnikom spotkania, że Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie regulujące podwyżki wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów.

- Przekazałam również informację, że kwestia wynagrodzeń będzie szczegółowo omawiana na Radzie Dialogu Społecznego - dodała.

Beata Ambroziewicz z Polskiej Unii Organizacji Pacjentów powiedziała PAP, że uczestnikom spotkania udało się ustalić kilka wspólnych priorytetów.

- Bardzo nas cieszyło, że większość uwzględnionych postulatów pochodziła ze środowiska pacjenckiego - zaznaczyła.

- Wybraliśmy, że skupimy się przede wszystkim na profilaktyce, prewencji, informatyzacji ochrony zdrowia, rozwoju kadr medycznych (w tym też wprowadzeniu nowych zawodów do systemu ochrony zdrowia), wzmocnieniu głosu pacjenta i uczestnictwie organizacji pacjentów na wszystkich etapach tworzenia rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia. Ważne jest też odejście od modelu nastawionego na opiekę w szpitalach ku opiece ambulatoryjnej, domowej - powiedziała.

Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 20 października. Zespół ma zakończyć prace do 15 grudnia 2017 r. - ma to umożliwić ewentualne odzwierciedlenie wyników jego prac już w przyszłorocznym budżecie państwa.

Zespół ma opracować propozycje rozwiązań poprawiających sytuację kadr medycznych w Polsce. Zajmuje się też m.in. analizą możliwości dalszego zwiększania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia oraz przeglądem funkcjonowania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH