Wiceminister zdrowia: konsultanci krajowi są niezbędni

Funkcja konsultantów krajowych w różnych dziedzinach medycyny jest potrzebna i nie należy rezygnować z tego rozwiązania - ocenił w poniedziałek (24 września) w Katowicach wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

- Bezwzględnie konsultanci pełnią bardzo istotną funkcję. Nie wyobrażam sobie współpracy i prowadzenia działań bieżących resortu zdrowia przy braku możliwości wsparcia merytorycznego ze strony wybitnych fachowców, jakimi są konsultanci - powiedział wiceminister podczas konferencji prasowej.

W środowisku lekarskim i mediach pojawiły się ostatnio opinie, że konsultanci krajowi nie są niezbędni, zwłaszcza w obecnej formule. M.in. podczas ubiegłotygodniowego XXXI Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w Katowicach specjaliści z tej dziedziny oceniali, że konsultantów mogliby z powodzeniem zastąpić prezesi towarzystw naukowych. Argumentowano, że mają oni nie tylko poparcie swojego środowiska, ale i głęboką, aktualną wiedzę na temat międzynarodowych standardów leczenia w poszczególnych dziedzinach medycyny.

Wiceminister Radziewicz-Winnicki nie przychylił się do takiej opinii.

- W tej czy innej formie konsultanci medyczni zawsze będą, bo inaczej nie dałoby się projektować długoterminowych celów polityki zdrowotnej kraju. Odnosząc się do ustawy o konsultantach, być może jest jednak czas ku temu, by trochę zmodyfikować zakres obowiązków konsultantów albo dopasować narzędzia, jakimi dysponują, do oczekiwań - powiedział.

Głębokie zmiany w ustawie o konsultantach krajowych zapowiadał też kilka tygodni temu szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz. - Musimy zadbać o to, by konsultant, który wpływa m.in. na wycenę procedur leczniczych w NFZ i tworzone prawo, mógł wykonywać swe obowiązki w sposób przejrzysty - mówił.

Ta dyskusja i zapowiedzi są efektem niedawnego odwołania konsultanta krajowego ds. okulistyki prof. Jerzego Szaflika w związku z domniemanymi nieprawidłowościami w jego prywatnej klinice okulistycznej. Sprawę bada warszawska prokuratura okręgowa. Profesor odpiera zarzuty, a od decyzji o odwołaniu go przez ministra zdrowia ze stanowiska konsultanta i szefa Banku Tkanek Oka odwołał się do sądu pracy. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH