Wiceminister Pinkas: powoli poprawiamy opiekę psychiatryczną Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas przedstawił sprawozdanie z realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2014 r. Fot. PTWP

W ciągu najbliższych dwóch tygodni - jak zapowiada wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas - Narodowy Program Zdrowia stanie na Komitecie Stałym Rady Ministrów. Jednym z priorytetów tego programu jest opieka psychiatryczna.

W środę (27 kwietnia) w czasie sejmowej komisji zdrowia wiceminister Pinkas przedstawił sprawozdanie z realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2014 r.

Wiceminister przyznał, że mimo istniejących trudności w realizacji programu, z roku na rok widać poprawę i większe zaangażowanie w jego realizacji. W jego opinii, widocznie zmniejsza się też stygmatyzacja takich pacjentów. 

- Działania podjęte w 2014 r. skutkowały m.in. wzrostem o 15 proc. w stosunku do lat wcześniejszych nakładów ponoszonych na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, w tam wzrost o ponad 100 proc. odnotowano w zakresie leczenia środowiskowego - mówił.

Minister zwrócił uwagę, że na mocy NPOZP zdecydowanie zwiększył się poziom edukacji i akcji profilaktycznych w tym obszarze. Poprawiła się tez aktywizacja społeczna i zawodowa osób z problemami psychicznymi.

Realizacja programu - jak podkreślał - zaowocowała wzrostem świadczeń o charakterze psychiatrycznym dla dorosłych z ponad 15 tys. w 2012 do 16 tys. w 2014.  Zdecydowania zwiększyła się liczba osób otrzymujących wsparcie w ramach programów środowiskowych, bo z 17 tys. na 24 tys.

Pinkas zaznaczył, że systematycznie wzrasta dostępność do bezpłatnej opieki ambulatoryjnej w opiece psychiatrycznej. Chociaż ze względu na braki kadrowe, jej poziom wciąż nie jest zadowalający. Podkreślił jednak, że i tu odnotowano pozytywną zmian w postaci stopniowego wzrostu liczby lekarzy specjalistów.

- Mając na uwadze konieczność dalszej systematycznej poprawy dostępności do psychiatrycznej opieki specjalistycznej, minister zdrowia planuje zwiększanie miejsc specjalistycznych w tej dziedzinie - mówił. 

Pinkas przyznał, że pozytywne zmiany w opiece psychiatrycznej należy wiązać z wprowadzeniem ustawy o zdrowiu publicznym, której jednym z priorytetów jest promocja zdrowia psychicznego.

Jak zapowiedział wiceminister zdrowia, Narodowym Programem Zdrowia ma się zająć w ciągu najbliższych dwóch tygodni Komitet Stały Rady Ministrów. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH