Wiceminister Neumann o rynku świadczeń: to kompletnie wolna amerykanka

Ustawa decentralizująca Narodowy Fundusz Zdrowia w tym roku będzie procedowana w Sejmie - zapewnił w poniedziałek (20 maja) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Prace nad ustawą przeciągają się z powodu - jak mówił - potrzeby szerokich konsultacji społecznych.

Jeszcze w styczniu wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapowiadał, że resort chce, by projekt wiosną trafił do parlamentu, a ustawa weszła w życie w sierpniu. W poniedziałek wiceminister przedstawiał założenia projektu radnym Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach. Zakłada on m.in. likwidację centrali Narodowego Funduszu Zdrowia i kładzie nacisk na kreowanie w regionach polityki zdrowotnej, adekwatnej do ich różnych potrzeb. 

- My skończyliśmy pracę w ministerstwie, przygotowaliśmy założenia, przedstawiliśmy je do dyskusji, żeby nie tracić potem zbędnie czasu. Chcemy mieć pewność, że pójdziemy z reformą, która uzyska poparcie. W tym roku chcemy ten projekt procedować w parlamencie, ale nie zakładamy, że zakończymy w tym roku i że wejdzie od stycznia - powiedział Neumann dziennikarzom. 

Jak poinformował, założenia projektu są konsultowane podczas spotkań w całym kraju, chęć udziału w dyskusji zgłaszają m.in. samorządy, które są organami założycielskimi wielu szpitali. Powstał też zespół zrzeszający pracodawców ochrony zdrowia, który chce zaopiniować pomysły ministerstwa i zgłosić swoje. 

- Lepiej więcej o tym pogadać i przygotować projekt, który będzie akceptowalny niż iść na bitwę, gdzie brak znajomości będzie powodował wielkie obawy i wstrzemięźliwość, jeśli chodzi o poparcie. Nie da się wprowadzać zmian wbrew środowisku. Chcielibyśmy przeprowadzić je w sposób spokojny i ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Nie zależy nam na konflikcie, bo wtedy nie przeprowadzimy tej zmiany. Nie mam dziś poczucia, że biegniemy na czas i to jest sprint - argumentował wiceminister. 

Jak przypomniał, ustawa wprowadzi 16 wojewódzkich narodowych funduszy zdrowia, które jednak nie będą ze sobą konkurować - cały czas będzie to jeden narodowy płatnik. - Trudno wypracować w Warszawie jeden model w skali kraju, każdy region jest inny - uzasadniał wiceminister. 

Regionalną politykę zdrowotną ma tworzyć kierowana przez wojewodę komisja złożona m.in. z przedstawicieli uczestników rynku. Ma ona wskazywać potrzebne inwestycje. Obecnie w niektórych obszarach świadczeniodawców jest za mało, w innych - z reguły tych dobrze wycenianych - zbyt wiele. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH