Wiceminister Gryza na HCC 2018: sieci szpitali najbardziej potrzebna jest trwałość - Ocenę sieci szpitali utrudnia protest lekarzy oraz dyskusja o wynagrodzeniach i deficycie kadrowym, które nałożyły się na wprowadzenie sieci - mówił wiceminister zdrowia Piotr Gryza. Fot. PTWP

Sieć szpitali potrzebuje trwałości po to, by wszystkie podmioty, które w niej funkcjonują, odpowiedziały na mechanizmy regulacyjne, a ci, którzy już się dostosowali, mieli za to określoną nagrodę. Monitorujemy dostępność do świadczeń, system działa poprawnie - powiedział w piątek (9 marca), podczas drugiego dnia III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, wiceminister zdrowia Piotr Gryza.

Wiceminister zdrowia podczas sesji "Reforma ochrony zdrowia - perspektywa szpitala" pytany był m.in. o to, jak wypada ocena sieci szpitali widziana z perspektywy Miodowej po ponad 5 miesiącach od jej startu i czy dostrzegalne są już pierwsze pozytywne efekty zmian, które pierwotnie zakładał resort.

- To nie jest perspektywa z Miodowej. Projekt podlegał szerokim konsultacjom i długiemu procesowi uzgadniania. Wiele elementów z tych dyskusji zostało w nim potem uwzględnionych. Także jego ocena nie polega tylko na analizie danych typu dostępność do świadczeń, ich liczba czy długość kolejek, ale też na spotkaniach z dyrektorami szpitali i rozmowach, jak funkcjonują zarządzane przez nich podmioty - tłumaczył Piotr Gryza.

Podkreślił, że system mimo dat progowych (m.in. wejście w życie 1 października 2017 r.), będzie można całościowo ocenić po zakończeniu półrocznego okresu rozliczeniowego. Dlaczego? Ponieważ zdaniem wiceministra całość mechanizmów regulacyjnych zaczęła działać dopiero od 1 stycznia br.

Gryza zwrócił także uwagę, że ocenę utrudnia protest lekarzy oraz dyskusja o wynagrodzeniach i deficycie kadrowym, które nałożyły się na wprowadzenie sieci. Mówił też o niewielki korektach, które planuje resort zdrowia.

- W tej chwili jest procedowana jest poprawka, która dokładnie określi sposób rozliczania w przypadku, gdy ze szpitalem w sieci zostanie rozwiązana/wypowiedziana umowa - wskazywał.

- Kilka grup szpitali zwracało uwagę na to, żeby z ryczałtu wydzielić określone świadczenia i włączyć do świadczeń odrębnie finansowanych. Taka analiza została przeprowadzona. Być może w najbliższym czasie dokonamy pewnych korekt związanych z kolejnym okresem rozliczeniowym; chodzi jednak o przesunięcia, a nie poszerzanie listy - tłumaczył Gryza.

Wiceszef resortu zdrowia podsumował, że na mechanizmy ryczałtowania w skali makro najlepiej odpowiedziało woj. małopolskie.

- Szpitali, które nie wykonały ryczałtu, jest tam bardzo mało - powiedział. Podkreślił, że sieci szpitali najbardziej potrzebna jest teraz trwałość rozwiązań, a nie ich gruntowne zmienianie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH