We wtorek pierwsze czytanie projektu ws. świadczeń pielęgnacyjnych

We wtorek (1 kwietnia) na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny obędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne. Projekt jest odpowiedzią na protest rodziców niepełnosprawnych dzieci trwający w Sejmie już drugi tydzień.

Rodzice, którzy protestują okupując Sejm od 19 marca, domagają się podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej (w 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto). Rząd zgodził się na podwyższenie kwoty świadczenia do poziomu płacy minimalnej, ale dopiero od 2016 r. Protestujący chcą podwyżek już teraz.

Protest okupacyjny rodziców niepełnosprawnych dzieci trwa w Sejmie trzynasty dzień. W budynku na stałe przebywa ośmioro dorosłych opiekunów oraz dwoje niepełnosprawnych dzieci. Rodzice, nie wykluczają, że do protestu przyłączą się kolejne osoby. - Dzieciaki czują się dobrze, nie narzekają - powiedział PAP jeden z protestujących Wojciech Kalinowski.

Napisali do papieża

W poniedziałek (31 marca) opiekunowie niepełnosprawnych dzieci wystosowali list do papieża Franciszka, w którym proszą o pomoc i wsparcie dla sprawy, o którą walczą. Rodzice opisali swoją sytuację; podkreślili, że okupacja parlamentu jest wyrazem bezsilności i desperacji, oraz że w staraniach o poprawę swojej sytuacji życiowej są "u kresu sił". "Prosimy o błogosławieństwo, wsparcie naszego protestu i pomoc w rozwiązaniu patowej sytuacji" - czytamy w liście.

W minionym tygodniu Rada Ministrów zaakceptowała projekt przewidujący, że świadczenie pielęgnacyjne od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Jak napisano w projekcie, propozycja ma na celu podwyższenie kwoty wsparcia do wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto prognozowanemu na 2016 r. Rada Ministrów wygospodarowała pieniądze na jego realizację - blisko 200 mln zł - przesuwając środki z planu na remonty i budowę dróg lokalnych.

Projekt rządowy

Aby skrócić proces legislacyjny, projekt miał zostać skierowany do Sejmu jako komisyjny. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że chciałby, aby pod projektem podpisali się posłowie różnych klubów, by nie upolityczniać tej kwestii. Ostatecznie jednak projekt trafił pod obrady jako poselski, podpisany przez posłów klubów koalicyjnych.

Już podczas wstępnej dyskusji na temat projektu posłowie PiS podkreślali, że chcą, by wysokość świadczenia pielęgnacyjnego związać z przeciętnym wynagrodzeniem i proponowali, aby było to 50 proc. średniej krajowej. Ich zdaniem takie rozwiązanie jest bardziej korzystne, ponieważ przeciętna płaca nie jest regulowana przez rząd jak płaca minimalna, ale uzależniona od sytuacji na rynku. Wnioskowali też, aby świadczenie w tej wysokości było wypłacane już od tego roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH