PAP/Rynek Zdrowia | 20-02-2017 15:05

We wtorek na Radzie Ministrów projekt ustawy o sieci szpitali

Rada Ministrów zajmie się we wtorek (21 lutego) projektem ustawy o sieci szpitali - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Przekonywał, że to ważna ustawa z punktu widzenia kompleksowej reformy służby zdrowia. Wyraził nadzieję, że projekt zostanie przyjęty we wtorek przez rząd.

Projekt ustawy o sieci szpitali - we wtorek na Radzie Ministrów. Fot.P.Tracz/KPRM/Flickr

- Wbrew tym informacjom, które bardzo często pojawiały się w mediach, chciałbym państwa uspokoić: na posiedzeniu Rady Ministrów (we wtorek), ta niezwykle istotna i ważna ustawa - z punktu widzenia kompleksowej, systemowej reformy służby zdrowia - na pewno się się pojawi - powiedział Bochenek w poniedziałek na konferencji prasowej. Wyraził nadzieję, że projekt zostanie przyjęty we wtorek (21 lutego) przez rząd.

Zgodnie z projektem sieć szpitali ma oferować świadczenia opieki zdrowotnej wysokospecjalistyczne oraz z zakresu: leczenia szpitalnego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, programów lekowych i rehabilitacji leczniczej, a także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) realizowane w przychodniach przyszpitalnych.

Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie obejmującym łącznie wszystkie profile ujęte w tzw. systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ. Kontrakty na świadczenia nie objęte PSZ nadal będą zawierane w drodze postępowania konkursowego, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać w nich udział.