Warszawiacy to sobie żyją...

W Warszawie żyje się nie tylko dostatnio, ale również długo i o dziwo zdrowo - wynika z raportu "Zdrowie warszawiaków" przygotowanego pod patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Warszawiacy w porównaniu z resztą kraju są populacją starszą. Średnio żyją dłużej o około 3 lata. Co szósty mieszkaniec stolicy ma 65 lat i więcej, a połowa powyżej 41 lat. Przeciętna długość życia w stolicy jest imponująca na tle polskiej średniej i wynosi dla mężczyzn – 74 lata, dla kobiet – 81 lat. Dla porównania średnia życia dla mieszkańca Łodzi, to 68 lat, a dla wrocławianina – 72 lata.

W tej chlubnej wyliczance witalności mieszkańców Warszawę wyprzedzają jedynie: Rzeszów i Kraków.

Z faktu długowieczności wynikają też jednak pewne problemy zdrowotne. W stolicy zwiększa się częstotliwość występowania chorób wieku podeszłego jak: demencja, cukrzyca, choroby Parkinsona, nowotworów czy chorób oczu.

Co zaskakujące, badania wskazują na olbrzymie różnicowanie długości życia warszawiaków w poszczególnych dzielnicach miasta. Różnica w skrajnych przypadkach wynosi aż 13 lat.  

– Dzisiaj nie jesteśmy w stanie dokładnie podać przyczyn tak dużej rozbieżności w długości życie w poszczególnych rejonach miasta. To jakiś niesamowity fenomen Warszawy, że z jednej strony stolicy, w Wilanowie, żyje się około 87 lat, a z drugiej, na Pradze Północ, tylko 76 lat – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

– Z pewnością na fakt ten wpływa to, że długowieczny Wilanów jest skupiskiem ludzi o zasobniejszych portfelach, często lepiej wykształconych, przez co bardziej świadomych i troszczących się o stan swojego zdrowia. Ale czy to jedyna przyczyna wspomnianego fenomenu, nie potrafię na tą chwilę odpowiedzieć – przyznaje Wojtyniak. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH