Warszawa: wkrótce kolejne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością

Audiodeskrypcja w teatrach, centra wyposażone w specjalistyczny sprzęt komputerowy, na przełomie roku otwarcie ośrodka Parkinsona - to rozwiązania, które zapowiada stołeczny ratusz. W poniedziałek (3 grudnia) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na przełomie 2012 i 2013 roku rozpocznie działalność Ośrodek Parkinsona w Wawrze, który powstaje w ramach projektu unijnego - zapowiada stołeczny ratusz w przesłanym PAP komunikacie.

Wartość projektu to blisko 3 mln zł. Osoby dotknięte chorobą będą uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych, konsultacjach psychologicznych, szkoleniach edukacyjnych, skorzystają z doradztwa zawodowego. Dla opiekunów przewidziano szkolenia integracyjne poprawiające relacje opiekunów z osobą chorą.

W najbliższym czasie zostaną oddane kolejne dwa mieszkania treningowe specjalnie zaprojektowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo - jedno ma powstać na Bielanach i jednego na Ursynowie. Takie mieszkanie znajduje się w budynku komunalnym przy ul. Powązkowskiej.

Niedługo warszawskie teatry wystawią pierwsze przedstawienia z audiodeskrypcją przygotowane z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. - Jesteśmy na etapie podpisywania umowy, a organizacja pozarządowa przygotowuje spektakle - podkreśla ratusz.

W Warszawie ma powstać siedem Centrów dla Osób Niepełnosprawnych, w których znajdzie się 35 stanowisk komputerowych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową, ruchową oraz sprzężoną.

W stołecznych żłobkach przebywa 40 niepełnosprawnych dzieci. Od stycznia ma zacząć działać trzecia placówka integracyjna, w których przyjmują specjaliści.

Do tej pory w miejskich urzędach kursy języka migowego ukończyło ok. 490 pracowników. Ratusz ma również umowę z tłumaczami języka migowego, którzy pomagają w codziennym funkcjonowaniu osobom niesłyszącym - pomagają w załatwianiu spraw mieszkaniowych, socjalnych (zasiłki, dodatki, pisanie podań), towarzyszą podczas załatwiania spraw w sądach i urzędach.

Tłumacze pomagają również podczas wizyt u lekarza oraz w sprawach zawodowych (w miejscu zatrudnienia klienta). Miasto Stołeczne Warszawa przeznaczyło na ten cel ponad 260 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH