Warszawa w Światowym Dniu AIDS: bezpłatne badania i akcja informacyjna

W sobotę (1 grudnia) z okazji Światowego Dnia AIDS w Warszawie będzie można bezpłatnie wykonać test na obecność wirusa HIV. Odbędą się także koncerty oraz akcje informacyjne dotyczące HIV/AIDS - zapowiedział stołeczny ratusz.

W sobotę w godzinach 10-16 w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (PKD) przy ul. Chmielnej 4 w poradni IZIS będzie można wykonać bezpłatny i anonimowy test na HIV (wynik jeszcze tego samego dnia) i spotkać się z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku i oszacuje ryzyko zagrożenia. 

O godz. 19 (Basen, ul. Konopnickiej 6) rozpocznie się Noc Czerwonej Kokardy, podczas którego zaśpiewają Mika Urbaniak, Natalia Przybysz z projektem Kozmic Blues, Novika oraz Tatiana Okupnik. Fragmenty przedstawienia "Miss HIV" odegrają Anna Mucha oraz Olga Frycz. W trakcie imprezy, w specjalnie przygotowanej Alei Profilaktycznej, będzie można dowiedzieć się o testowaniu, profilaktyce, bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, HIV, AIDS. 

O godz. 21 (Klub Galeria, Pl. Mirowski 1) rozpocznie się koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przekazany na profilaktykę HIV i walkę z AIDS. Wystąpi m.in. Maria Sadowska. Wydarzenie pozostało objęte honorowym patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. 

W poniedziałek (3 grudnia) rozpocznie się międzynarodowa konferencja pt. "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie". O godz. 14 (Hotel Marriott) zaplanowana jest sesja warszawska, w trakcie której będą poruszane kwestie związane z edukacją seksualną w kontekście zapobiegania zakażeniom HIV. Dyskusję poprowadzi zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński, a wezmą w niej udział m.in. wokalistka Anna Maria Jopek oraz Wiesław Sokolik z Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. 

Stołeczny ratusz przekazuje dotacje na bezpłatne, anonimowe testowanie na obecność HIV - przez cały rok osoby zainteresowane mogą wykonać test bez skierowania od lekarza. W Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych można też otrzymać informacje i wsparcie psychologiczne. W minionym roku  taki test wykonało w stolicy 7,8 tys. osób, spośród których 111 okazało się seropozytywnymi. 

W Warszawie znajduje się pięć takich punktów: ul. Chmielna 4, przy przychodni IZIS; ul. Nowogrodzka 82, przy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (wejście B); ul. Żelazna 79, przy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej; ul. Wolska 37, przy Poradni Profilaktyczno-Leczniczej; ul. Jagielońska 34, Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Specjalistycznej Przychodni Internistycznej. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH