Warszawa: uliczny patrol medyczny pomoże bezdomnym Objazdowa pomoc ratownicza dla osób bezdomnych i ubogich przebywających poza schroniskami będzie udzielana przez cały rok. Fot. Archiwum

Samochód straży miejskiej wyposażony w sprzęt medyczny, z wolontariuszami "Lekarzy Nadziei" na pokładzie, będzie kilka razy w miesiącu odwiedzał miejsca, w których koczują bezdomni - poinformowali organizatorzy akcji "Uliczny patrol medyczny", która w piątek (29 września) ruszyła w Warszawie.

Jak poinformowali na konferencji prasowej organizatorzy akcji - Caritas Polska we współpracy ze Strażą Miejską m.st. Warszawy i oddziałem warszawskim stowarzyszenia "Lekarze Nadziei" - objazdowa pomoc ratownicza dla osób bezdomnych i ubogich przebywających poza schroniskami będzie udzielana przez cały rok.

Będą to dwa, trzy wyjazdy miesięcznie do znanych straży miejskiej miejsc przebywania bezdomnych - pustostanów, ogródków działkowych, garaży, namiotów, a nawet szałasów w różnych dzielnicach Warszawy. Ratownicy medyczni będą udzielać doraźnej pomocy medycznej, a w razie potrzeby kierować do lekarzy specjalistów lub zawozić bezdomnych do szpitala lub przychodni Lekarzy Nadziei - stowarzyszenia, którego wolontariusze bezpłatnie leczą bezdomnych i ubogich.

Dr Maria Siedlicka-Gracka, przewodnicząca warszawskiego oddziału Lekarzy Nadziei, podkreśliła, że "Uliczny patrol medyczny" to nie jednorazowa akcja, o której przez chwilę jest głośno, ale nie przynosi trwałych rezultatów.

- Ważna jest stała współpraca między trzema organizacjami, które chcą rozwiązywać problemy ludzi bezdomnych. To jest podstawa jakiegokolwiek działania - wyjaśniła.

Jak zaznaczyli wolontariusze z przychodni Lekarze Nadziei, którzy będą uczestniczyć w patrolach, ratownicy medyczni Weronika Słomka i Piotr Sasim, ich zadaniem jest zbadanie stanu zdrowia osób, do których docierają, zanim te trafia do przychodni.

- Pracując kilka lat wśród osób bezdomnych, stwierdziliśmy, że zazwyczaj trafiają oni do przychodni, gdy są w stanie tragicznym. Dzięki patrolowi jesteśmy w stanie dotrzeć do nich wcześniej i sprawić, żeby zaczęli się leczyć - powiedział Sasim.

Dodał, że w Przychodni Lekarzy Nadziei pracuje obecnie 27 lekarzy i po dwóch patrolach, które się już odbyły, wszyscy "mają co robić".

- Przebadaliśmy 73 osoby, z czego 55 skierowaliśmy do lekarzy specjalistów. Teraz, zanim zacznie się zima, przebadamy ich i stwierdzimy, czy dadzą radę tę zimę przetrzymać - zaznaczył.

Dodał, że w miesiącach zimowych będą monitorować stan zdrowia tych osób i leczyć na bieżąco odmrożenia i inne choroby.

Weronika Słomka zaznaczyła, że ważną częścią ich pracy jest informowanie bezdomnych, że istnieje przychodnia, do której mogą przyjść po pomoc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH