Warszawa: świadectwa umiejętności dla lekarzy

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto założenia do projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Zmiany mają dotyczyć uzyskiwania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych oraz doskonalenia zawodowego.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Zdrowia, wprowadzony zostanie system uzyskiwania przez lekarzy umiejętności, które będą potwierdzone świadectwami zdobycia określonych kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Świadectwa umiejętności mają być zdobywane znacznie szybciej, niż specjalizacje. Czas trwania szkolenia z zakresu umiejętności będzie wynosić od pół roku do dwóch lat.

Nie oznacza to jednak, że lekarze nie będą mogli robić specjalizacji w systemie dotychczasowego szkolenia. Proponowane rozwiązania mają na celu zapewnienie szybszego i większego dopływu do systemu opieki zdrowotnej lekarzy, którzy będą wykonywać część świadczeń realizowanych do tej pory jedynie przez lekarzy specjalistów.

Zgodnie z założeniami, koszty szkolenia i egzaminu będą pokrywać lekarze lub podmioty, które skierują lekarza na szkolenie. Zakłada się, że dla każdej umiejętności egzamin będzie przeprowadzany jeden raz w roku. Centrum Egzaminów Medycznych opracuje zagadnienia i pytania testowe, a następnie przeprowadzi państwowy egzamin umiejętności. Do zadań Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego należeć będzie opracowanie programów umiejętności, prowadzenie akredytacji podmiotów prowadzących szkolenia, prowadzenie rejestrów lekarzy uczestniczących w szkoleniach.

W projekcie nowelizacji ustawy zostaną określone formy szkolenia zawodowego lekarzy pozostających w stosunku pracy lub służby. Przyjmuje się, że szkolenie będzie się odbywać w ramach płatnego urlopu szkoleniowego. Zakłada się, że uznawane mają być szkolenia odbyte uprzednio w Polsce lub za granicą jako odpowiadające realizacji całości lub części programu danej umiejętności i dopuszczenia lekarza do egzaminu. Minister zdrowia określi w rozporządzeniu katalog specjalizacji, których posiadanie ma być uznane za równoważne z posiadaniem określonych umiejętności.

Zgodnie z założeniami, w projekcie znajdą się przepisy określające szczegółowe zasady akredytacji jednostek prowadzących szkolenia w zakresie umiejętności. Przyjmuje się, że akredytacja będzie udzielana na 5 lat. Nadzór nad jednostką posiadającą akredytację ma sprawować dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. On też będzie podejmował decyzję w sprawie wniosku lekarza o uznaniu szkoleń krajowych lub zagranicznych (w całości lub części) za równoważne ze zrealizowaniem programu przewidzianego dla danej umiejętności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH