PAP/Rynek Zdrowia | 21-11-2019 21:13

Warszawa: senatorowie spotkają się ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz senatorowie z komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej spotkają się w piątek (22 listopada) z przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnościami. Tematem dyskusji mają być zmiany w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Senat RP; FOT. Wikimedia Commons

Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada finansowanie tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). Z tego samego źródła finansowane mają też być renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną (obecnie są one finansowane z budżetu państwa). Projekt budzi sprzeciw środowisk osób z niepełnosprawnościami i posłów opozycji. Głosowanie nad projektem zaplanowano w Sejmie na czwartkowy późny wieczór.

W piątek spotkanie w tej sprawie organizują senatorowie z komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej. Do dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami. - To jest spotkanie konsultacyjne, chcemy poznać stanowisko środowiska jeżeli chodzi o proponowane zmiany w Funduszu Solidarnościowym - powiedział PAP szef komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej Jan Filip Libicki (PSL).

W rozmowach uczestniczyć ma marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO). - Spodziewam się sporej delegacji osób niepełnosprawnych zanim ten akt trafi do nas, żebyśmy mieli sprecyzowane oczekiwania, obawy i mogli przekonać niepełnosprawnych, że Senat traktuje ich jak każdego Polaka czy Polkę, tylko bardziej doświadczonego przez los - powiedział Grodzki w czwartek w TVN24.

Spotkanie ma rozpocząć się o godz. 10; po jego zakończeniu planowana jest konferencja prasowa.

W środę proponowane przez PiS rozwiązania poparła sejmowa komisja finansów publicznych. W czwartek na sprawozdaniem komisji debatował Sejm. Kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy złożyły wnioski o odrzucenie projektu w całości. Głosowanie przeciwko proponowanym przez PiS rozwiązaniom zapowiedział klub PSL-Kukiz'15 oraz koło Konfederacji. Głosowanie w sprawie projektu zaplanowano w Sejmie na czwartek wieczór.

Marta Rawicz (PAP)