Warszawa: różnice kulturowe barierą w dostępie do opieki medycznej

Język, kultura, religia stanowią barierę dla cudzoziemców w dostępie do opieki medycznej w Polsce - uważają uczestnicy konferencji poświęconej opiece zdrowotnej osób ubiegających się o status uchodźcy.

Osoba ubiegająca się o taki status ma zagwarantowane prawo do świadczeń - przypomniano podczas konferencji, która odbyła się w poniedziałek (28 marca) w Warszawie.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala poinformował, że ok. 90 proc. osób ubiegających się o status uchodźcy w Polsce to Czczeni, Ingusze, Dagestańczycy, w większości muzułmanie. Podkreślił, że jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, osoby te mają takie sama prawa jak polscy obywatele: dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, leczenia szpitalnego, opieki okołoporodowej. Nie mają prawa od leczenia uzdrowiskowego.

Rogala zaznaczył, że podstawowym problemem w dostępie do opieki zdrowotnej cudzoziemców jest komunikacja między lekarzem i pacjentem, różnice kulturowe, religia.

Ich zniwelowanie ma na celu program „Kampania edukacyjna na rzecz poprawy zdrowia i opieki medycznej dla osób ubiegających się o status uchodźcy”, na który składają się m.in. badania fokusowe, warsztaty skierowane do cudzoziemców i lekarzy.

Program jest prowadzony od 2009 r. przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), Urząd do Spraw Cudzoziemców i współfinansowany przez Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH