Warszawa: ratownicy medyczni chcą samorządu, ale nie tylko...

28 lutego (poniedziałek) odbyło się spotkanie Polskiej Rady Ratowników Medycznych z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, Markiem Haberem.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, przewodniczący Polskiej Rady Ratowników Medycznych, Mateusz Komza, ratownicy byli u ministra z gotowymi projektami dot. ewentualnych zmian w ustawie o państwowym ratownictwie medycznym oraz z pakietem trzech ustaw o samorządzie zawodowym ratowników medycznych w Polsce.

‒ Ratownicy medyczni nie mają swojego samorządu, tak jak mają lekarze czy pielęgniarki. W efekcie nie wiele wiemy o tym co sie dzieje z ratownictwem medycznym w Polsce. Nie wiemy np. ilu ratowników się kształci ‒ przekazał portalowi rynekzdrowia.pl przewodniczący PRRM. 

Jego zdaniem, ewentualne powstanie samorządu ratowników medycznych wymaga decyzji politycznych. 

‒ Trzecia kwestia z jaką przyjechaliśmy do ministerstwa dotyczy zmian w systemie powiadamiania ratunkowego ‒ mówi Mateusz Komza. 

Chodzi o liczbę dyspozytorów medycznych przypadającą na liczbę mieszkańców. Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, które ma ukazać się w najbliższych dniach, jeden dyspozytor medyczny będzie przypadał na 200 tysięcy mieszkańców. 

Zdaniem przewodniczącego PRRM takie rozwiązanie jest dobre dla małych ośrodków, gdzie zgodnie z planowanym przelicznikiem dyspozytorów przybędzie. Jednak w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Łódź, nowy przelicznik może spowodować zmniejszenie ilości dyspozytorów, co utrudni kontakt z nimi. 

‒ W małych dyspozytorniach będzie ich więcej, ale w dużych miastach będzie ich mniej ‒ tłumaczy planowane zmiany w systemie powiadamiania ratunkowego Mateusz Komza.  

Ratownicy chcą sprawdzić, zanim zostanie wprowadzony nowy przelicznik, czy mniejsza ilość dyspozytorów w większych ośrodkach nie wpłynie negatywnie na możliwość uzyskania z nimi połączenia.  

‒ Nie było pilotażu wdrażającego ten przelicznik. Przetestujmy najpierw to rozwiązanie ‒ proponuje Mateusz Komza. 

Według przewodniczącego PRRM, Ministerstwo Zdrowia chce przeprowadzić taki pilotaż. 

Polska Rada Ratowników Medycznych skupia 15 różnych organizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH