Warszawa: ratownicy medyczni chcą samorządu, ale nie tylko...

28 lutego (poniedziałek) odbyło się spotkanie Polskiej Rady Ratowników Medycznych z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, Markiem Haberem.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, przewodniczący Polskiej Rady Ratowników Medycznych, Mateusz Komza, ratownicy byli u ministra z gotowymi projektami dot. ewentualnych zmian w ustawie o państwowym ratownictwie medycznym oraz z pakietem trzech ustaw o samorządzie zawodowym ratowników medycznych w Polsce.

‒ Ratownicy medyczni nie mają swojego samorządu, tak jak mają lekarze czy pielęgniarki. W efekcie nie wiele wiemy o tym co sie dzieje z ratownictwem medycznym w Polsce. Nie wiemy np. ilu ratowników się kształci ‒ przekazał portalowi rynekzdrowia.pl przewodniczący PRRM. 

Jego zdaniem, ewentualne powstanie samorządu ratowników medycznych wymaga decyzji politycznych. 

‒ Trzecia kwestia z jaką przyjechaliśmy do ministerstwa dotyczy zmian w systemie powiadamiania ratunkowego ‒ mówi Mateusz Komza. 

Chodzi o liczbę dyspozytorów medycznych przypadającą na liczbę mieszkańców. Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, które ma ukazać się w najbliższych dniach, jeden dyspozytor medyczny będzie przypadał na 200 tysięcy mieszkańców. 

Zdaniem przewodniczącego PRRM takie rozwiązanie jest dobre dla małych ośrodków, gdzie zgodnie z planowanym przelicznikiem dyspozytorów przybędzie. Jednak w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Łódź, nowy przelicznik może spowodować zmniejszenie ilości dyspozytorów, co utrudni kontakt z nimi. 

‒ W małych dyspozytorniach będzie ich więcej, ale w dużych miastach będzie ich mniej ‒ tłumaczy planowane zmiany w systemie powiadamiania ratunkowego Mateusz Komza.  

Ratownicy chcą sprawdzić, zanim zostanie wprowadzony nowy przelicznik, czy mniejsza ilość dyspozytorów w większych ośrodkach nie wpłynie negatywnie na możliwość uzyskania z nimi połączenia.  

‒ Nie było pilotażu wdrażającego ten przelicznik. Przetestujmy najpierw to rozwiązanie ‒ proponuje Mateusz Komza. 

Według przewodniczącego PRRM, Ministerstwo Zdrowia chce przeprowadzić taki pilotaż. 

Polska Rada Ratowników Medycznych skupia 15 różnych organizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH