Warszawa: prezydent w klinice stresu bojowego

W przeddzień obchodzonego po raz pierwszy Dnia Weterana, prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w poniedziałek (28 maja) z żołnierzami pozostającymi pod opieką Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Jak podało MON, rozmowy dotyczyły ich służby, opieki w szpitalu MON oraz obowiązującej od końca marca ustawy o weteranach. Prezydentowi towarzyszyli szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch oraz szef BBN prof. Stanisław Koziej.

Jak powiedział kierownik kliniki ppłk dr n. med. Radosław Tworus, w działającej od 2005 roku klinice przebywa średnio około 15 weteranów. Jedni leczą się z dolegliwości kwalifikowanych jako zespół stresu pourazowego, inni mają kłopoty z adaptacją po powrocie z długiego pobytu na misji. Powodem problemów mogą być zmiany organizacyjne, np. likwidacja stanowiska, które żołnierz zajmował przed misją, a także napięcia w relacjach rodzinnych.

Wśród pacjentów kliniki są żołnierze, którzy mają za sobą po sześć półrocznych zmian. Jak mówił Radosław Tworus razem z przygotowaniami do misji daje to cztery-pięć lat nieobecności.

- Szacujemy, że 10-15 proc. uczestników misji potrzebuje naszej pomocy, chociaż sami weterani mówią, że może ich być więcej - powiedział współtwórca kliniki prof. Stanisław Ilnicki. Dodał, że niektórzy żołnierze unikają kontaktu z psychiatrami, a ich problemy nie wywołują objawów choroby psychicznej.

- Widoczne zmiany w zachowaniu to impulsywność, drażliwość, szukanie izolacji, unikanie przyjaciół, zmiana stylu życia, alkohol - mówił prof. Ilnicki. Zaznaczył, że poza dolegliwościami psychicznymi, lekarze zwracają uwagę na możliwe uszkodzenia neurologiczne, spowodowane np. hukiem bliskich wybuchów, a także na somatyczne skutki silnego stresu.

- Człowiek wyjeżdżający na misję musi być dojrzały i dostatecznie silny, motywacja finansowa to za mało - podkreślił Ilnicki. Powiedział, że szpital chciałby śledzić losy żołnierzy, wyjeżdżających na misje i gromadzić dane medyczne, aby odpowiedzieć na pytanie, jak często można wyjeżdżać na misje bez uszczerbku dla zdrowia. Zwrócił też uwagę na "niedoceniony problem" opieki psychicznej nad rodzinami służących za granicą żołnierzy.

- Należy monitorować działania ustawy o weteranach, aby dostrzeżone usterki wyeliminować przy okazji najbliższej nowelizacji - powiedział profesor. Dodawał, że żołnierze oczekują szacunku. - Dobrze, że będzie obchodzony dzień weterana.

Obchodzony 29 maja Dzień Weterana Działań poza Granicami Kraju wprowadziła obowiązująca od dwóch miesięcy ustawa o weteranach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH