Warszawa: prezydent chce wycofać z TK wniosek ws. ustawy o działalności leczniczej

Stołeczni radni upoważnili w czwartek (3 kwietnia) prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz do wycofania z Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o działalności leczniczej.

O tym, że miasto wystąpi do TK z takim wnioskiem, radni jednogłośnie zdecydowali w lipcu 2013 r., argumentując, że ustawa zmusza samorząd do pokrywania kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych.

Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor biura polityki zdrowotnej w stołecznym ratuszu mówił wówczas, że ustawa nie daje samorządowi narzędzi, które dają rzeczywisty wpływ na zadłużenie SPZOZ-ów, a ustawodawca nie zagwarantował środków finansowych na realizację ustawowych zadań.

W czwartek Hajdukiewicz argumentował, że TK dotąd wnioskiem miasta się nie zajął, a rozwiązanie sprawy na tej drodze może zająć kilka lat, nie dając gwarancji, w jakim kierunku pójdą prace legislacyjne po ewentualnym uznaniu ustawy przez Trybunał za niezgodną z konstytucją.

Podkreślił, że w lutym br. prezydent miasta wystąpiła formalnie do resortu zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do nowelizacji ustawy o działalności leczniczej i przedstawiła swój projekt w tym zakresie; jest bardzo prawdopodobne, że wystąpienie to spotka się z pozytywnym odzewem.

W uzasadnieniu do przygotowanego projektu uchwały Hajdukiewicz napisał ponadto, że wstrzymanie postępowania przed TK "ułatwi merytoryczny i przyjazny dialog z organami administracji państwowej". Zaznaczył też, że "gdyby zmiany legislacyjne w ustawie nie były satysfakcjonujące albo nie prowadziły do oczekiwanego celu, ponowne wniesienie wniosku do Trybunału nie będzie wykluczone".

O niewycofywanie wniosku apelowało PiS. Jak ocenił radny tej partii Andrzej Kropiwnicki, byłoby to działanie na szkodę samorządu, bo obecne przepisy ustawy o działalności leczniczej dla samego Mazowsza oznaczają koszt ok. 500 mln zł.

Za upoważnieniem prezydent do wycofania wniosku głosowało 35 radnych, w tym 31 z PO, przeciw było 19, jeden wstrzymał się od głosu.

Art. 15 ustawy o działalności leczniczej stanowi, że podmiot leczniczy nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia. Może być to także osoba nieubezpieczona lub będąca obywatelem innego kraju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH