Warszawa: pacjenci i lekarze będą protestować pod Ministerstwem Zdrowia

Inicjatorem akcji jest Piotr Piotrowski, ojciec chorego dziecka. Protest jest wymierzony przeciwko "ograniczeniom administracyjnym i biurokratycznym w dostępie do leczenia dla dzieci i pacjentów dorosłych", związanym ze zmianami w refundacji leków. Manifestacja rozpocznie się w piątek (1 czerwca) o godz. 12.

Organizatorzy protestu zgłosili zgromadzenie publiczne pod Ministerstwem Zdrowia na trzy tysiące osób. Z informacji umieszczonych na stronie protestu (www.1czerwca.pl) wynika, że do akcji zdecydowało się już przyłączyć blisko 30 organizacji zrzeszających pacjnetów i lekarzy.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, uczestnictwo w proteście zapowiedział m. in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Zarząd OZZL postanowił, że weźmie w nim udział delegacja związku pod hasłem: "Politycy, pozwólcie nam leczyć! Nie przeszkadzajcie nam!"

Także wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł poinformował, że lekarze stawią się na manifestacji - podała Informacyjna Agencja Radiowa. Radziwiłł zaznaczył, że środowisko w pełni rozumie i popiera opór i determinację grup najbardziej dotkniętych ostatnimi zmianami w refundacji leków: dzieci i chorych przewlekle.

Piotr Piotrowski, organizator akcji, ojciec chorego dziecka, wyjaśnia, że protest jest apelem o odpowiedzialne wprowadzanie zmian i nie ukrywa obaw, że nowe regulacje dotyczące refundacji leczenia szpitalnego w ramach programów lekowych mogą wprowadzić chaos i dezorganizację dotychczasowej terapii.

- W Polsce osiągnęliśmy kuriozum, w którym lekarz nie może leczyć pacjenta według aktualnej wiedzy medycznej. Leki - są, wiedza medyczna - jest, są procedury postępowania opracowane przez europejskie organizacje - ale nasi lekarze nie mogą się do nich zastosować bo przepisy na to nie pozwalają. Nie zwracamy się przeciwko lekarzom, nawet nie przeciwko urzędnikom - żądamy po prostu odpowiedzialności za podejmowane decyzje - konkluduje inicjator protestu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH