Warszawa: oferta dla seniorów coraz bogatsza

W sobotę (28 czerwca) przez Warszawę przejdzie Parada Seniorów. Ich obecność jest coraz bardziej zauważalna w życiu publicznym. W samej Warszawie organizowanych jest wiele przedsięwzięć adresowanych do osób starszych.

Zajęcia dla seniorów organizują niemal wszystkie domy kultury w Warszawie. Są one bardzo zróżnicowane - wykłady, kursy tańca, warsztaty, wieczorki autorskie, spotkania z ciekawymi ludźmi, seanse filmowe, kursy językowe, zajęcia ruchowe.

Wielu seniorów angażuje się w działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku, których obecnie w Polsce działa 385, a skupiają one ponad 100 tys. słuchaczy. Działają w różnych ramach organizacyjnych, w większości pod auspicjami uczelni wyższych. Oferują różnego rodzaju zajęcia: wykłady, zajęcia artystyczne, sportowe. Prowadzone w poszczególnych UTW zajęcia odbywają się na podobnych zasadach jak na wyższych uczelniach. Prowadzą je wykładowcy akademiccy lub osoby ze świata kultury i sztuki. Najwięcej - 71 UTW - działa w województwie mazowieckim.

Uniwersytet Trzeciego Wieku istnieje także przy Akademii Wychowania Fizycznego. Można się tam zapisać na zajęcia z gimnastyki prozdrowotnej (oparte na Programie Rekreacji Ruchowej Osób Starszych, autorstwa dr hab. prof. AWF Ewy Kozdroń), nordic walking, zajęcia w wodzie, tańce, gimnastykę specjalistyczną, jogę, turystykę, trening pamięci, lektoraty językowe oraz warsztaty komputerowe, fotograficzne i rysunkowe.

Seniorów jako odbiorców coraz częściej dostrzegają instytucje kulturalne. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wprowadziło w tym roku odbywający się co miesiąc Dzień Seniora - wydarzenie edukacyjne adresowane do tych, którzy chcą poznać najnowszą, zagraniczną i polską sztukę współczesną. W każdą drugą środę każdego miesiąca osoby w wieku powyżej 60 lat mają bezpłatny wstęp na wszystkie ekspozycje, a także tury oprowadzania po wystawach z kuratorem. 9 lipca zaplanowano w Dniu Seniora spacer po wystawie "Slow future", a 13 sierpnia - po wystawie "Photon" Normana Leto.

Także galeria Zachęta prowadzi specjalne spotkania dla osób starszych. Cykl "Patrzeć/Zobaczyć. Sztuka współczesna i seniorzy" jest właśnie do nich adresowany. Prowadzący próbują przełamywać stereotypy dotyczące "prawdziwej, dawnej sztuki i młodych skandalistów", pokazują, że sztuka współczesna nie jest niezrozumiała lub trudna i nie trzeba się jej bać.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH