Warszawa: eksperci o holenderskim patencie na sprawną ochronę zdrowia FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Polska stoi właśnie u progu dużych zmian systemowych w ochronie zdrowia, Holandia wdrożyła je już ponad dekadę temu. W ostatnim rankingu Euro Health Consumer Index po raz kolejny zdobyła pierwsze miejsce, uzyskując 916 punktów na 1000 możliwych. W jakim stopniu możemy korzystać z holenderskich doświadczeń?

- Niestety, kierunki naszych rozwiązań w ochronie zdrowia nie są zasadniczo kompatybilne z tymi w Holandii - zauważyli eksperci podczas Polsko-Holenderskiego Szczytu Zdrowia (Warszawa, 22 czerwca).

Podstawowy problem, którego szybko „nie przeskoczymy”, to finanse. Udział całkowitych wydatków na zdrowie w PKB Holandii wynosi ok. 10,9 proc. (w 2014 według OECD przekładało się to na 5276 USD na osobę), a w Polsce ok. 6,4 proc. PKB (1624 USD na osobę).

- Holandia coraz więcej wydaje obecnie na opiekę nad osobami starszymi, mniej z kolei, w porównaniu z innymi krajami, na leki czy leczenie szpitalne - podkreślił Erik Pentinga z konsorcjum Task Force Health Care.

Regulowany, ale zdecentralizowany rynek 
Kolejna kwestia to organizacja finansowania. Tu drogo obu krajów zupełnie się rozchodzą. W Polsce jesteśmy w trakcie z rezygnacji z systemu ubezpieczeniowego w ochronie zdrowia. W 2018 roku wprowadzimy system budżetowy, utrzymywany w znacznej mierze z podatków. Planowana jest likwidacja odrębnej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Holandia poszła w innym kierunku. - W 2006 roku wprowadziliśmy zasadniczą reformę, wprowadzając jeden, kompleksowy program ubezpieczeniowy. Ten system realizują placówki prywatne, ale jest koordynowany i gwarantowany przez rząd - wyjaśnia Erik Pentinga.

- W kraju funkcjonuje 24 ubezpieczycieli, którzy zarządzają obowiązkową składką. Działają w większości jako instytucje non-profit - dodał. - Państwo negocjuje z dostawcami świadczeń, w rezultacie mamy więc do czynienia w Holandii z całkiem niezłą, ale regulowaną konkurencją.

- Co najważniejsze, ubezpieczyciele nie mogą odmówić nikomu ubezpieczenia - podkreśla menedżer z Task Force Health Care. - Mają ustawowy obowiązek zapewnienia opieki każdemu, niezależnie od jego stanu zdrowia, wieku itd.

Głównym ogniwem holenderskiego systemu zdrowia jest podstawowa opieka zdrowotna. - W przyszłości priorytetem dla nas będzie substytucja opieki, czyli mocniejszy nacisk na leczenie w ramach pierwszego kontaktu oraz opieki środowiskowej. Specjaliści - tylko w ostateczności - zapowiada Guido Danen, Project Manager z Task Force Health Care.

- Oczywiście też mamy problemy, są niezadowoleni pacjenci, koszty leczenia rosną, społeczeństwo się starzeje, jest jeszcze nad czym pracować - podsumowuje opinie o holenderskiej ochronie zdrowia Raphaël Varga van Kibéd, wiceambasador Królestwa Niderlandów w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH