Warmińsko-Mazurskie: 4 placówki poza siecią - mogą startować w konkursach 32 szpitale znalazły się w sieci placówek z gwarantowanym finansowaniem. Fot. PTWP

4 placówki spośród 36 na Warmii i Mazurach znalazły się poza siecią szpitali; to placówki, które udzielają pacjentom świadczeń z zakresu m.in. kardiologii, radioterapii i nefrologii - poinformował w środę (28 czerwca) dyrektor oddziału NFZ Andrzej Zakrzewski. Dodał, że mogą one przystąpić do konkursów.

Jak poinformował w środę na konferencji Andrzej Zakrzewski, w regionie Warmii i Mazur 32 szpitale znalazły się w sieci placówek z gwarantowanym finansowaniem.

Są wśród nich: Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce, olsztyński Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Malarkiewicz i Spółka" z oddziałami ginekologicznym i neonatologicznym, Poliklinika z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny czy Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

- Szpitale na Warmii i Mazurach były bardzo dobrze zarządzane, nie mieliśmy bardzo dużych problemów w wprowadzaniem szpitali do systemu. Nie ma ani jednego powiatu, który nie ma przynajmniej jednego szpitala zakwalifikowanego do sieci - podkreślił dyrektor Zakrzewski.

Ogłosił, że cztery podmioty, które nie zostały objęte siecią to: Pomorskie Centrum Kardiologii w Mrągowie, Scanmed w Iławie oraz Ełku ( wykonują usługi kardiologiczne - PAP), B. Braun Avitum w Elblągu ze świadczeniami internistycznymi i z zakresu nefrologii oraz Nu-Med w Elblągu, w którym pacjenci korzystają z radioterapii.

- To są szpitale, które wejdą do procedury konkursowej. One są niezbędne na naszym terenie i nie przewidujemy żadnych zmian w zakresie współpracy z nimi. Zmieni się jedynie tryb zawierania umowy - podkreślił dyrektor Zakrzewski.

Dodał, że przyczyną, dla której placówki te nie znalazły się w sieci było to, iż nie spełniają one wymogów ustawowych - np. nie działają w trybie ostrodyżurowym.

Prezes Pomorskich Centrów Kardiologicznych Radosław Targoński wyjaśnił PAP, że mrągowska placówka nie znalazła się w sieci, ponieważ nie miała odpowiedniej historii działania na tym terenie.

- Niemniej jednak jesteśmy na mapie potrzeb zdrowotnych jako placówka niezbędna do zabezpieczenia świadczeń w rejonie Mrągowa i mamy nadzieję, że zakontraktujemy świadczenia w konkursach - podkreślił Targoński.

Dodał jednak, że dotychczasowy kontrakt jest niewystarczający, a placówka w Mrągowie jest deficytowa. Podał, że rocznie ze wskazań nagłych Pomorskie Centra Kardiologiczne udzielają pomocy 600 pacjentom z okolic Mrągowa.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH