WUG bada zabezpieczenie medyczne w kopalniach

Wyższy Urząd Górnictwa chce, żeby do przyszybowych punktów opatrunkowych wrócili lekarze.

W czwartek (6 maja) w siedzibie WUG  obradowała Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, po raz pierwszy w nowym składzie, wybranym na dwa lata. Jednym z zadań nowej grupy roboczej ds. bezpieczeństwa pracy w górnictwie węgla kamiennego będzie ocena certyfikacji i funkcjonowania systemów zarządzania bezpieczeństwem w poszczególnych zakładach.

– Chcemy skontrolować, czy górnikom, którzy ulegli wypadkowi, może być w miarę szybko udzielona pomoc. Dlatego zwróciliśmy sie do pracodawców, aby opisali stan zabezbieczenia medycznego. Przede wszystkim, czy mają podpisane umowy z lekarzami, którzy mogliby udzielać pomocy bezpośrednio w kopalni. Aktulnie nie ma jednoznacznych przepisów prawnych regulujących tę kwestię – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Józef Malinga, dyrektor Departamentu Warunków Pracy WUG.

Przez wiele lat bezpieczeństwo górnikom zapewniały przyszybowe punkty opatrunkowe i dyżurujace w nich pielęgniarki, które zajmowały się drobniejszymi urazami oraz lekarze. Obecnie taką rolę pełnią lekarze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ponadto nie przy każdej kopalni istnieją już przychodnie przyzakładowe.

– Dlatego zbieramy dane, jak wygląda zapewnienie opieki lekarskiej ze strony przedsiębiorców. Od takiej informacji zależy, czy konieczna będzie inicjatywa legislacyjna i wprowadzenie odpowiedniego wymogu prawnego – mówi Józef Malinga.

W ostatnich latach rośnie liczba wypadków przy pracy oraz pogarszają się wskaźniki wypadkowości w odniesieniu do liczby zakładów, produkcji i stanu zatrudnienia. W 2009 roku 50 proc. wypadków śmiertelnych miało związek z zagrożeniem metanowym, a 15 proc. było efektem nieprzestrzegania przepisów i rygorów ustalonych w dokumentacjach górniczych. Wiadomo, w jakich miejscach najczęściej dochodzi do wypadków (przenośniki taśmowe, przenośniki zgrzebłowe, drogi transportowe i kopalniane przodki).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH