WHO w Polsce ws. ograniczenia palenia papierosów

Potrzeba zmiany przepisów dotyczących reklamy wyrobów tytoniowych, a także kwestia wprowadzenia ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów to tematy piątkowego (26 października) spotkania w biurze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce.

Anna Kozieł z biura WHO w Polsce przypomniała w rozmowie z PAP, że Polska ratyfikowała w 2006 r. Ramową Konwencję WHO o Ograniczaniu Użycia Tytoniu, a piątkowe spotkanie dotyczyło obecnych działań ws. ograniczania palenia w naszym kraju. 

Jak podkreśliła, nadal wiele przepisów polskiego prawa wymaga doprecyzowania, np. w kwestii reklamy. - Nieprecyzyjne prawo zezwala na reklamę wyrobów tytoniowych w miejscach sprzedaży pod szyldem informacji o produkcie, np. przez podkładki przy kasie z logo marki tytoniowej, ale takie podkładki pojawiają się też w sklepach mięsnych i innych punktach - zaznaczyła.

Kozieł zwróciła uwagę, że należałoby ponadto wprowadzić przepisy eliminujące dodatki smakowe do wyrobów tytoniowych, ponieważ są one atrakcyjne dla młodych ludzi i zachęcają do sięgania po papierosy. 

- Konwencja mówi też, że należy wprowadzić ostrzeżenia obrazkowe na paczkach papierosów. Czekamy na podpisanie przez ministra zdrowia odpowiedniego rozporządzenia w tej sprawie - przypomniała.

Prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zwrócił uwagę, że Polskie Towarzystwo Kardiologiczne postuluje całkowite uwolnienie naszego kraju od tytoniu do 2030 roku. - Wyznaczyliśmy cel, a obecnie musimy zaplanować szczegółową ścieżkę dojścia do niego. Będziemy starali się dotrzeć do polityków, osób wpływowych, aby nie było to jedynie puste hasło, ale aby szły za nim konkretne działania - mówił po spotkaniu. 

- Badania naukowe pokazują, że koszty dla gospodarki wynikające ze skutków palenia tytoniu przewyższają znacząco wpływy budżetowe z akcyzy od wyrobów tytoniowych - dodał i podkreślił, że skutki palenia mają znaczący wpływ na ograniczenie liczby osób aktywnych zawodowo m.in. z powodu przedwczesnej umieralności, dużej liczby udarów mózgu, zawałów serca i nowotworów wywołanych paleniem tytoniu. 

Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych Łukasz Balwicki poinformował o inicjatywie "Polska bez dymu", w ramach której organizacje pozarządowe i instytucje mają współpracować ze sobą na rzecz ograniczania palenia w Polsce. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH