W uzdrowiskach po nowemu

W czwartek (7 lipca) weszła w życie nowelizacja ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej. Wprowadza ona liczne zmiany dotyczące leczenia uzdrowiskowego i zagospodarowania przestrzennego kurortów.

Zmienione przepisy rozszerzają definicję lecznictwa uzdrowiskowego: obejmie ona także rehabilitację uzdrowiskową. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego będzie mógł wysyłać pacjenta do sanatorium na leczenie oraz rehabilitację. Natomiast kwestię warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza reguluje zarządzenie nr 30/2011/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 29 czerwca 2011 r.

Ustawa precyzuje także, że szpital uzdrowiskowy nie musi zapewniać chorym leczenia farmakologicznego: jego zadaniem jest przede wszystkim przeprowadzanie zabiegów i zapewnienie korzystania z naturalnych surowców leczniczych oraz urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego.

- Ze zdziwieniem dowiedziałem się o zniesieniu obowiązku zapewnienia pacjentowi leków i wyrobów medycznych. Co mam zrobić, gdy dziecko zachoruje podczas turnusu? Na przykład infekcje dróg oddechowych zdarzają się bardzo często z uwagi na zmianę klimatu. Częste są też astmy. Co w tej sytuacji robić? - pytał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jan Pyka, dyrektor Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dr. Adama Szebesty w Rabce-Zdroju, w którym leczą się dzieci i młodzież w wieku od trzech do osiemnastu lat.

Gminom uzdrowiskowym nowela ustawy daje natomiast dwa lata na sporządzenie i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla strefy ochrony uzdrowiskowej. Obowiązek posiadania tego planu dotyczy strefy A (najbardziej chronionej) i wynika z art. 1 i 7 ustawy z 4 marca 2011 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej.

Strefa A obejmuje budynki związane z lecznictwem i obiekty służące obsłudze pacjenta lub turysty, np. pensjonaty, restauracje i kawiarnie. Te ostatnie - zgodnie z ustawą - nie mogą utrudniać funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego. W strefie A obowiązywać ma zakaz budowy m.in. stacji paliw i obiektów handlowych o powierzchni większej niż 400 m kw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH