W środę w Sejmie o sieci szpitali. Czy możliwe są poprawki w projekcie? Dziś w Sejmie o sieci szpitali. FOT. PTWP

W środę (8 marca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ma przedstawić w Sejmie projekt sieci szpitali. Debata sejmowa zapowiada się gorąco. Czy minister ustąpi i wprowadzi choćby drobne korekty do projektu?

Przypomnimy, że projekt przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia przewiduje, iż w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ, natomiast pozostałe szpitale będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe, jak dotychczas. 

Szereg informacji doprecyzowujących działanie ustawy o sieci szpitali minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i wiceminister resortu Piotr Gryza podali podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia, 23 lutego. Minister zdrowia potwierdzał wówczas, że 91 proc. środków na opiekę szpitalną zostanie skierowanych ryczałtem do szpitali sieciowych, a 9 proc. poza tę sieć.

- To wynik wyliczeń, jak środki wędrowały do placówek szpitalnych w roku 2015 - argumentował. Tłumaczył, że wówczas właśnie 91 proc. środków NFZ na szpitalnictwo trafiło do tych szpitali, które po reformie znajdą się w sieci.

Zmiany - w ocenie ministra zdrowia - będą przede wszystkim służyć pacjentom. - Ustawa o sieci szpitali rozwiąże problem kolejek i dezorientacji chorych, ponieważ koordynacja opieki będzie wpisana w ryczałtowe wynagrodzenie szpitala - stwierdził.

Rezygnacja z sieci to niespotykany chaos
Pytany przez dziennikarzy o przyszłość szpitali prywatnych (są wśród nich dobrze postrzegane przez pacjentów ośrodki, także szpitale powiatowe - jedyne w okolicy - przyp. red.) przekonywał, że kryteria dostępu do sieci nie przewidują takiego kryterium jak własność. Mówił też, że na pierwszym poziomie zabezpieczenia ok. 15 proc. środków trafi do szpitali niepublicznych.

Jednocześnie stanowczo prezentował pogląd, że konkursowanie w obecnej formie "doprowadziłoby do chaosu na skalę zupełnie niespotykaną" i do "utraty płynności całego szeregu szpitali, które są ważne ze względu na podstawowe zabezpieczenie szpitalne". 

Dyskusja nad projektem trwa od jesieni 2016 r. Od razu po opublikowaniu wzbudził on zaniepokojenie samorządów, które obawiają się utraty części szpitali lub oddziałów, które - jak wynika z kryteriów - nie wejdą do sieci i mogą nie uzyskać finansowania, także w konkursach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH