W środę Światowy Dzień Walki o Prawo do Aborcji

Zakaz aborcji nie ma wpływu na liczbę zabiegów, tylko na ich bezpieczeństwo - przekonują w przededniu Światowego Dnia Walki o Prawo do Aborcji autorki obywatelskiego projektu liberalizującego ustawę antyaborcyjną.

Jak poinformowała we wtorek (27 września) na konferencji prasowej szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka, 28 września przypada Światowy Dzień Walki o Prawo do Aborcji. W jej opinii, to doskonała okazja, by przypomnieć o skutkach obowiązującej w Polsce od blisko 20 lat restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej i domagać się jej złagodzenia.

Światowy Dzień Walki o Prawo do Aborcji będzie okazją do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o świadomym rodzicielstwie oraz innych prawach reprodukcyjnych, liberalizującej dostęp do aborcji. Jak poinformowała pełnomocniczka Inicjatywy Obywatelskiej "Tak dla Kobiet" Agnieszka Grzybek, 15 września został zarejestrowany komitet inicjatywy ustawodawczej i rozpoczęło się zbieranie podpisów - w trzy miesiące trzeba zebrać ich co najmniej 100 tys.

Przypomniała, że projekt przewiduje, iż kobieta miałaby prawo do aborcji podczas pierwszych 12 tygodni ciąży. Później aborcja byłaby dopuszczalna tylko w trzech przypadkach: gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego (do 18. tygodnia), stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety oraz gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do 24. tygodnia ciąży).

Placówki ochrony zdrowia, które mają podpisany kontrakt z NFZ, nie miałyby prawa (zasłaniając się np. tzw. klauzulą sumienia) odmówić kobietom przeprowadzenia legalnego zabiegu przerwania ciąży. NFZ miałby dysponować listą lekarzy, którzy korzystają z tzw. klauzuli sumienia i odmawiają przeprowadzenia aborcji lub wypisywania recept na środki antykoncepcyjne. Gdyby wszyscy lekarze w danym zakładzie opieki zdrowotnej odmawiali przeprowadzenia zabiegów przerywania ciąży, świadczeniodawca musiałby podpisać umowę z podwykonawcą.

Projekt przewiduje też refundację środków antykoncepcyjnych i zapłodnienia in vitro, wprowadza do szkół "wiedzę o seksualności człowieka" - przynajmniej jedną godzinę tego przedmiotu tygodniowo od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH