W przyszłym roku ustawa i pilotaż koordynowanej POZ W ramach opieki koordynowanej lekarze rodzinni mają otrzymać większe możliwości diagnozowania, badania i leczenia pacjentów. Fot. PTWP

Resort zdrowia pracuje nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), której wdrażanie ma rozpocząć się w połowie przyszłego roku - zadeklarował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Równolegle ma ruszyć pilotaż testujący model tzw. koordynowanej POZ.

Podstawą pilotażu ma być model, wypracowany w ciągu minionych dziewięciu miesięcy przez środowiska lekarskie w ramach unijnego projektu, przy udziale ekspertów Banku Światowego.

Perspektywa koordynowanej POZ, w ramach której lekarze rodzinni mają otrzymać większe możliwości diagnozowania, badania i leczenia pacjentów, była w czwartek (8 września) tematem jednej z debat w ramach 26. Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

Rewolucja w POZ
Model zakłada takie organizacyjne i finansowe wzmocnienie lekarzy rodzinnych, by mogli faktycznie leczyć dużą część pacjentów, zamiast przekazywania ich do specjalistów czy szpitali - w sytuacjach, gdy nie ma takiej potrzeby. Mogliby też decydować o profilaktyce czy rehabilitacji chorych.

Projekt wspiera Narodowy Fundusz Zdrowia. Wiceprezes Funduszu Maciej Miłkowski jest przekonany, że zmiany mogą zrewolucjonizować podstawową opiekę zdrowotną, dla dobra pacjentów i systemu. - To projekt, który jest traktowany przez NFZ jako najważniejszy obecnie projekt systemowy - zadeklarował wiceprezes, zapewniając, że intencją NFZ jest jego szybkie wdrożenie, po wcześniejszym pilotażu.

- Będziemy starali się zrobić to jak najszybciej; myślę, że pierwsze umowy o pilotażu będziemy mogli podpisać w drugim kwartale przyszłego roku - dodał Miłkowski.

Zaznaczył, że wdrożenie koncepcji koordynowanej POZ na większą skalę oznacza konieczność zastosowania odpowiedniego systemu informatycznego; prace nad nim mają być prowadzone równolegle. W pilotażu - mówił wiceprezes NFZ - ma wziąć udział niewielka grupa reprezentatywnych, zainteresowanych tym podmiotów.

Minister: pilotaże sprawniej
Minister Radziwiłł zastrzegł, że resort, który z uwagą przygląda się pracom nad koncepcją koordynowanej POZ, nie może czekać ze zmianami w podstawowej opiece do zakończenia planowanego być może na 2-3 lata pilotażu.

- Jeśli chodzi o POZ, nie ukrywam, że w tej chwili jesteśmy na etapie pisania ustawy. Nie będziemy czekać, bo myślę, że już w połowie przyszłego roku, będziemy wprowadzać nową POZ w całej Polsce - zadeklarował minister zdrowia.

Radziwiłł zwrócił uwagę na niedoskonałości prawa, utrudniające prowadzenie pilotaży. Zgodnie z przepisami, pilotaże należy oprzeć o świadczenia już opisane w dokumentach i kontraktowane, a to nie wystarczy do testowania nowych rozwiązań. Resort chce zmienić prawo w tym zakresie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH