W przychodniach sieciowych lekarze określają stopień refundacji leku - pomaga system

W przychodniach oferujących usługi np. w ramach abonamentu medycznego lekarze zgodnie z nowymi przepisami określają na receptach stopień refundacji. Pomagają im w tym specjalne elektroniczne systemy.

Jak poinformował rzecznik prasowy Grupy Medicover w Polsce Bartosz Maciejewski, z informacji, otrzymywanych na bieżąco wynika, że "nasi lekarze wystawiają recepty zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia", wpisując procent refundacji obok nazwy leku. Jak dodał, lekarze "wspomagają się elektronicznym system Medicover, w którym widzą odpowiedni poziom refundacji dla danego leku".

Także dyrektor medyczny Grupy Lux Med Barbara Gad-Karpierz potwierdziła, że w placówkach tej grupy pacjenci obsługiwani są zgodnie z obowiązującymi przepisami.

- Przygotowaliśmy dla lekarzy specjalne rozwiązanie informatyczne umożliwiające szybką weryfikację aktualnego zakresu refundacji poszczególnych leków - mówi i dodaje, że pomimo takiego narzędzia sprawdzanie nowej listy oraz nowe wymogi przypisania na recepcie każdemu preparatowi poziomu refundacji znacznie wydłużają czas wizyty, który lekarz musi poświęcić na czynności administracyjne.

Pacjenci lekarzy m.in. z Porozumienia Zielonogórskiego i OZZL od 1 stycznia otrzymują recepty z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ". Lekarze nie określają poziomu refundacji leków. Według PZ takie pieczątki stawia na receptach 75 proc. lekarzy, a protest popierają Okręgowe Rady Lekarskie.  

Lekarze protestują w takiej formie przeciwko zbyt restrykcyjnym, ich zdaniem, przepisom dotyczącym refundacji leków. Podkreślają, że nowe przepisy refundacyjne (obowiązujące od 1 stycznia) narzucają na nich obowiązki biurokratyczne, które zabierają czas na leczenie pacjenta i są zagrożone drakońskimi karami, np. jeżeli lekarz wypisze receptę osobie nie posiadającej ważnego ubezpieczenia zdrowotnego, będzie zobowiązany do zwrotu nienależnej refundacji. Lekarz będzie też ponosił odpowiedzialność finansową w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

Według prezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie reprezentującego lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej Jacka Krajewskiego tylko około połowa lekarzy POZ ma elektroniczny dostęp do danych dotyczących poziomu refundacji leków. W kraju nadal nie ma natomiast elektronicznego systemu pozwalającego weryfikować on line uprawnienia pacjenta do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli m.in. aktualność opłacenia składki zdrowotnej.

Protestujący chcą spotkania z premierem Donaldem Tuskiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH