
W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektami zmieniającymi obecne przepisy aborcyjne. To ostatni moment by pokazać, jak wiele osób nie zgadza się na ich zaostrzenie - uważają organizatorzy niedzielnej manifestacji "Za pięć dwunasta - Ratujmy Kobiety".
- Prawdopodobnie w czwartek, w Sejmie planowana jest debata na temat praw reprodukcyjnych. Omawiane będą trzy projekty: "Ratujmy kobiety" - liberalizujący prawo aborcyjne; projekt Ordo Iuris "Stop aborcji" - zakazujący całkowicie aborcji nawet, jeśli jest ona wynikiem gwałtu kazirodczego i projekt dotyczący zmian o in vitro - powiedziała w piątek na briefingu w Warszawie Barbara Nowacka z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy kobiety".
Nowacka wskazała, że demonstracja będzie również wyrazem poparcia dla projektu liberalizującego regulacje dotyczące aborcji.
- Prawo, które mamy jest nieskuteczne. Trzeba zerwać z obłudą że Polki nie dokonują aborcji; dokonują - bogatsze za granicą, a biedniejsze w koszmarnych warunkach. Jeżeli chcemy żeby aborcji było mniej, to potrzeba rzetelnej edukacji i dostępu do antykoncepcji. I o tym jest nasz projekt - podkreśliła Nowacka.
Demonstracja, jak dodała, odbędzie się w najbliższą niedzielę 18 września przed Sejmem o 11.55. - Liczymy na kilka tysięcy osób z całego kraju - powiedziała.
Marek Kossakowski z partii Zieloni, która weszła w skład komitetu "Ratujmy kobiety" zwrócił się na piątkowej konferencji do mężczyzn, by także wzięli udział w demonstracji.
Pod przygotowanym przez komitet "Ratujmy Kobiety" obywatelskim projektem liberalizującym przepisy dotyczące aborcji złożono ponad 215 tys. podpisów. Projekt przewiduje prawo kobiety do przerwania ciąży do końca 12 tygodnia; później aborcja byłaby dopuszczalna w tych samych przypadkach, w jakich obecnie jest dozwolona, czyli gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, występuje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.
Zgodnie z projektem, przerwania ciąży dokonuje lekarz w możliwie najwcześniejszym stadium. W razie złożenia przez kobietę pisemnej zgody na przerwanie ciąży przed zakończeniem jej 12 tygodnia zabieg powinien być przeprowadzony w ciągu 72 godzin. W przypadkach ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, przerwanie ciąży byłoby dopuszczalne do 24. tygodnia; w razie gdy wykryta choroba uniemożliwia płodowi samodzielne życie i nie ma możliwości jej wyleczenia, przerwanie ciąży byłoby dopuszczalne bez ograniczeń. Jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, aborcja dopuszczalna byłaby do 18. tygodnia ciąży.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- PT22:06 Opiekunowie osób niepełnosprawnych poprosili o spotkanie z prezydentem
- PT21:37 Prezydium NRL o limitach przyjęć na kierunek lekarski i opiece okołoporodowej
- PT21:14 Lublin: pracują nad protezami, które można modyfikować bez zabiegu
- PT20:55 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- PT20:09 NRL o szczepieniach i obniżaniu jakości kształcenia
- PT19:23 Terlecki spotkał się z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża
- PT18:57 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- PT18:10 Francuzi wynaleźli podkoszulek, który alarmuje pogotowie ratunkowe
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 5 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych