W kraju żyje 20-25 tysięcy osób z dziecięcym porażeniem mózgowym

W Polsce żyje 20-25 tysięcy osób z porażeniem mózgowym, do którego doszło we wczesnym okresie rozwoju - przypomina Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym z okazji obchodów światowego dnia tego zaburzenia w środę 2 października.

Terminem mózgowe porażenie dziecięce określa się grupę zaburzeń ruchu i postawy, które zostały spowodowane trwałym, choć niepostępującym, uszkodzeniem lub zakłóceniem rozwoju centralnego układu nerwowego - przeważnie w okresie ciąży lub okołoporodowym.

Do czynników ryzyka dziecięcego porażenia mózgowego zalicza się przedwczesny poród, niedotlenienie i zakażenia w okresie płodowym, a nawet stan zdrowia matki w ciąży, w tym choroby sera, nerek, wątroby oraz cukrzycę. U ok. 40 proc. pacjentów nie można ustalić przyczyny porażenia mózgowego.

Jak podaje Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym na świecie z zaburzeniem tym żyje 17 mln osób. W Polsce jest to 20-25 tys. Stanowią one ponad połowę niepełnosprawnych dzieci w naszym kraju.

Różnorodność objawów, które mogą towarzyszyć porażeniu mózgowemu jest ogromna. Oprócz zaburzeń ruchowych, takich jak niedowłady, porażenia, ruchy mimowolne, problemy z koordynacją, u pacjentów stwierdza się kłopoty z mową (25 proc. z nich nie może mówić), u połowy występuje niedorozwój umysłowy. Trzy czwarte z nich ma dolegliwości bólowe, związane m.in. ze spastycznością mięśni, która objawia się ich sztywnością i napięciem. U jednej czwartej dochodzi do napadów padaczkowych i występują problemy z kontrolowaniem pęcherza.

W tym roku z okazji obchodów Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego rodzice polskich pacjentów chcą zwrócić szczególną uwagę na problem jakości życia życia osób z tym zaburzeniem oraz sytuacji ich rodzin.

Podkreślają, że w Polsce wciąż brakuje skutecznego, kompleksowego programu opieki dla rodzin wychowujących dzieci dotknięte porażeniem mózgowym. Ważne jest też wsparcie państwa dla dorosłych osób cierpiących na porażenie mózgowe. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH