W Światowym Dniu Zdrowia o starości: w 2050 r. 2 mld osób będzie w wieku powyżej 60. lat

W sobotę (7 kwietnia) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia - w tym roku poświęcony starzeniu się. WHO zwraca uwagę, że obecnie większość dorosłych w wieku średnim i starszym ma żyjących rodziców, co jest zjawiskiem bez precedensu w historii ludzkości.

W latach 2000-2050 odsetek ludności powyżej 60. roku życia wzrośnie z 605 milionów do 2 miliardów. Liczba osób powyżej 80. roku życia zwiększy się w tym czasie czterokrotnie - do 395 milionów. Normą staną się rodziny czteropokoleniowe.

Zdaniem WHO zmiany demograficzne najszybciej i najgwałtowniej będą przebiegały w krajach o niskich i średnich dochodach, np. zanim udział osób w wieku 65 lat i starszych podwoił się we Francji, upłynęło sto lat. WHO szacuje, że w takich krajach jak Brazylia czy Chiny, nastąpi to w okresie krótszym niż 25 lat.

Obecnie najwyższa średnia wieku notowana jest wśród mieszkańców Europy. Według prognoz WHO w latach 2010-2050 odsetek osób w wieku powyżej 65 lat wzrośnie z 16,4 proc. do 31,3 proc.

W ciągu następnych pięciu lat, po raz pierwszy w historii, liczba osób dorosłych w wieku 65 lat i więcej będzie wyższa niż liczba dzieci poniżej 5. roku życia. Do 2050 r. na świecie będzie żyło więcej starszych dorosłych niż osób poniżej 14. roku życia.

Rośnie też średni wiek Polaków. Według przedstawionych pod koniec marca br. przez GUS wstępnych danych z ubiegłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego, na każde 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało łącznie 57 osób w wieku nieprodukcyjnym - o 5 mniej niż w roku 2002. Liczba osób w wieku przedprodukcyjnym zmniejszyła się jednak w tym czasie z 38 do 30, natomiast tych w wieku poprodukcyjnym wzrosła z 24 do 27.

WHO podkreśla, że nawet w biednych krajach większość osób starszych umiera na choroby serca, nowotwory, czy cukrzycę, a nie z powodu chorób zakaźnych czy pasożytniczych. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na opiekę długoterminową, w tym opiekę domową i długie pobyty w szpitalach.

Z powodu starzenia się społeczeństw rośnie liczba osób żyjących z niepełnosprawnością, np. ok. 65 proc. wszystkich osób niewidomych i niedowidzących ma 50 i więcej lat. Według prognoz w krajach rozwijających się liczba osób starszych, które nie są już w stanie samodzielnie funkcjonować, do 2050 r. zwiększy się czterokrotnie. W związku z wydłużaniem się życia, na całym świecie rośnie też liczba osób cierpiących na choroby otępienie, w tym na chorobę Alzheimera.

W sierpniu ub.r. przy ministrze zdrowia powołany został zespół, który ma opracować Narodowy Program Opieki Długoterminowej. Program ma być gotowy do końca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH