W Sopocie zakończyło się spotkanie ministrów zdrowia UE - czas na "konkluzje"

Wyrównywanie szans zdrowotnych Europejczyków, tworzenie centrów monitorowania zaburzeń komunikacji u dzieci oraz zwalczanie neurodegeneracyjnych chorób mózgu - to tematy poruszone podczas zakończonego 6 lipca w Sopocie nieformalnego spotkania ministrów zdrowia 27 państw UE.

Drugiego dnia spotkania, 6 lipca, dyskutowano na temat czynników wpływających na zdrowie. Mówiono o walce z otyłością, promocji zdrowego trybu życia i o chorobach cywilizacyjnych, które w Europie są przyczyną 68 proc. zgonów.

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że w grudniu podczas formalnego spotkania ministrów zdrowia polska prezydencja będzie chciała przyjęcia konkluzji dotyczącej zgody wszystkich krajów UE w zakresie wyrównywania szans zdrowotnych Europejczyków. Wyjaśniła, że miałoby się to odbywać poprzez skuteczną walkę np. z narkomanią, paleniem tytoniu, alkoholizmem, otyłością.

Dyrektor Generalna Dyrekcji ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej Paola Testori Coggi powiedziała, że wyrównywanie szans w zdrowiu mieszkańców UE jest szczególnym priorytetem.

Kopacz poinformowała, że Polska chce, aby w grudniu podjąć temat tworzenia Regionalnych Centrów Monitorowania zaburzeń komunikacji u dzieci (wzroku, słuchu i mowy). Jak wyjaśniła, powinna istnieć jednolita polityka europejska w sprawie obligatoryjnych badań przesiewowych u dzieci w zakresie zaburzeń komunikacyjnych.

Polska będzie zabiegała też o wspólne stanowisko ws. zwalczania neurodegeneracyjnych chorób mózgu (np. Alzheimera). Sprawa dotycząca m.in. wczesnego rozpoznania i leczenia chorób ma być omawiana podczas spotkań we wrześniu i październiku.

Kopacz wyjaśniła, że "teraz do grudnia mamy czas na indywidualne rozmowy z poszczególnymi członkami UE, aby mieć pewność, że proponowane przez polską prezydencję konkluzje zostaną przyjęte jednogłośnie przez wszystkie 27 krajów". Jak powiedziała, dopiero po przyjęciu konkluzji mogą się rozpocząć konkretne działania w zgłoszonych sprawach.

6 lipca w Sopocie ministrowie zdrowia dyskutowali na temat e-zdrowia. Kopacz poinformowała, że przedstawiciele resortów UE zwrócili uwagę na potrzebę telemedycyny, e-recepty czy e-zaświadczenia. - Chodzi o to, aby informatyzacja, informacja w zdrowiu była informacją, która przekracza granice naszych państw, a lekarz pacjenta, który jest leczony w innym kraju, miał pełną informację na temat jego zdrowia - powiedziała.

Paola Testori Coggi powiedziała, że na ukończeniu są w KE prace dotyczące ram postępowania w zakresie e-zdrowia. Zauważyła, że największym wyzwaniem w tej sprawie jest stworzenie systemu interoperacyjnego. Jak dodała, dla wszystkich państw członkowskich e-zdrowie jest priorytetem, natomiast wdrożenie go przysparza trudności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH