W Senacie o założeniach do ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

Szacuje się, że co drugi z nas przed śmiercią co najmniej przez pół roku będzie wymagał opieki, dlatego tak ważne jest, by zreformować system pomocy osobom niesamodzielnym - przekonywał Mieczysław Augustyn (PO), przedstawiając senackiej komisji założenia do ustawy.

We wtorek (23 kwietnia) podczas posiedzenia senackiej komisji rodziny i polityki społecznej Augustyn zaprezentował założenia do projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, nad którym pracuje grupa robocza złożona z parlamentarzystów, ekspertów oraz przedstawicieli rządu.

Jak poinformował, na podstawie różnych badań szacuje się, że osób niesamodzielnych, czyli niezdolnych do samodzielnej egzystencji, jest obecnie w Polsce 1-1,3 mln.

Dodał, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa liczba ta będzie wzrastać, a jednocześnie coraz mniejsza będzie dostępność do usług opiekuńczych, rosnąć będą ich koszty, zmniejszą się możliwości samodzielnego sfinansowania ich, a także możliwości opiekuńcze rodziny. Dlatego potrzebna jest gruntowna przebudowa systemu opieki długoterminowej.

Zdaniem Augustyna obecny system ma wiele niedoskonałości - świadczenia są niewłaściwie adresowane, np. dodatek pielęgnacyjny otrzymują wszystkie osoby po 75. roku życia, a nie każda go potrzebuje.

Zamiast dodatku dla wszystkich, projekt przewiduje wsparcie dla osób, które będą miały orzeczenie o niesamodzielności. Orzekać o tym mają powiatowe zespoły, które wydają orzeczenia o niepełnosprawności. Przewidziane są trzy stopnie niesamodzielności, przy czym I stopień będzie oznaczał najcięższą niesamodzielność. Świadczenia miałby zależeć od stopnia: dla I - 1 tys. zł, dla II - 850 zł, dla III - 650 zł.

Głównym założeniem projektu ustawy jest podtrzymanie i wzmocnienie opiekuńczej funkcji rodziny. Jednym z głównych założeń jest jednakowy dostęp i wielkość pomocy - taka sama dla osób, którymi opiekuje się rodzina, i dla tych, którymi zajmują się opiekunowie.

W praktyce system wyglądać ma tak, że osoba niesamodzielna i jej opiekunowie zgłaszają się do lekarza orzecznika, który wydaje orzeczenie o stopniu niesamodzielności, następnie w ośrodku pomocy społecznej ustalają zakres świadczeń i podział obowiązków pomiędzy krewnych, opiekunów formalnych, pracowników ochrony zdrowia. Rodzina zawierać ma kontrakt ze świadczeniodawcą.

Pomiędzy świadczeniodawcami ma być równa konkurencja - usługi świadczone przez organizacje pozarządowe, prywatne firmy, samorządy mają działać na jednakowych zasadach, spełniać jednakowe standardy i w równym stopniu korzystać ze środków publicznych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH