W Sejmie powstaje komisja ds. polityki senioralnej

Komisja regulaminowa przyjęła w środę (23 kwietnia) projekt zmian w regulaminie Sejmu, który umożliwi powołanie nowej stałej komisji - ds. polityki senioralnej. W 2035 r. co czwarty Polak będzie w wieku poprodukcyjnym, trzeba się do tego przygotować - powiedziała marszałek Sejmu, Ewa Kopacz, autorka projektu.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, gdzie odbyło się pierwsze czytanie projektu, zapowiedziała, że trafi on pod obrady plenarne w maju.

Według projektu nowa komisja będzie zajmować się kształtowaniem polityki państwa dotyczącej osób starszych. Jak powiedziała Kopacz, komisja będzie realizować przyjęty przez rząd pakiet dla seniorów na lata 2014-2020.

- Biorąc pod uwagę fakt, że w 2035 roku co czwarty Polak będzie w wieku poprodukcyjnym trzeba się do tego przygotować - podkreśliła marszałek Sejmu.

Jak dodała, koszty starzenia się społeczeństwa poniosą młodsze pokolenia. W takiej sytuacji, zaznaczyła, potrzebne jest wdrażanie dobrych nawyków zdrowotnych i profilaktyka dotycząca chorób nękających osoby starsze. Zdaniem Kopacz jest to pole do działań nowej komisji. Kwestie dotyczące leczenia seniorów pozostałyby w gestii komisji zdrowia - mówiła.

Kopacz podkreśliła, że dotychczas problemami seniorów zajmowała się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, ale - zauważyła - obecnie jest ona przeciążona pracą i nie ma możliwości, by potraktować kwestie dotyczące osób starszych priorytetowo. Zapewniła, że tematy, którymi zajmują się komisje, nie będą się pokrywać.

Na rządowy pakiet dla seniorów składają się: założenia Długofalowej Polityki Senioralnej na lata 2014-2020, Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2014-2020 oraz założenia programu "Solidarność pokoleń - działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+" - 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH