W Sejmie o Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego Fot. Archiwum

W czwartek (5 marca) resort zdrowia przedstawił w Sejmie sprawozdanie z realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w roku 2012 i 2013. Poseł Czesław Hoc w imieniu Klubu Parlamentarnego PiS zawnioskował o jego odrzucenie. Głosowanie w tej sprawie zostało przesunięte do następnego posiedzenia.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przypomniał, że Program został zaplanowany na lata 2011-2015. W jego ocenie główne założenia Programu, czyli promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym, a także zapewnienie osobom z takimi zaburzeniami dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz innych form wsparcia i pomocy, są realizowane.

Wiceminister wskazał, że każdego roku w ramach ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej leczy się 1,5 mln osób, co stanowi ok. 4 proc. społeczeństwa. Najwięcej osób korzystało ze świadczeń ambulatoryjnych w województwie mazowieckim i wielkopolskim - 106 tys., a najmniej w województwie opolskim oraz lubuskim. Najczęściej chorzy skarżą się na zaburzenia niepsychotyczne. Kilkanaście procent populacji w Polsce ujawnia lęki i napady złości.

W szpitalach psychiatrycznych w 2013 r. przebywało 190, 5 tys, pacjentów, to jest o 1,6 tys. mniej niż w roku 2012. Średni pobyt chorego w szpitalu psychiatrycznym wyniósł 30,3 dnia i był o 2 dni dłuższy niż średni pobyt pacjentów na oddziałach psychiatrycznych w szpitalach ogólnych.

Poseł Janina Okrągły z PO, która przedstawiała sprawozdanie z posiedzenia komisji zdrowia z realizacji Programu za rok 2012 zaznaczyła, że najlepiej zadania z zakresu ochrony zdrowia psychicznego realizowały Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Sprawiedliwości, które systematycznie prowadzą programy profilaktyczne (warsztaty radzenia sobie ze stresem, z agresją, programy zmierzające do zapobiegania samobójstwom). Ich skuteczność jest duża. W 2011 r. wskaźnik samobójstw w grupie osadzonych oraz żołnierzy był o połowę niższy niż w roku 2010, inaczej niż w populacji ogólnej.

Z kolei poseł Damian Raczkowski z PO, który przedstawiał sprawozdanie z posiedzenia komisji zdrowia z realizacji Programu za rok 2013 wskazał, że na szczególną uwagę zasługuje powołany przez MEN program promocji zdrowia i profilaktyki dla dzieci i młodzieży na lata 2013-2016, który zajmuje się zapobieganiem samobójstw dzieci i młodzieży oraz pomocą w trakcie kryzysu emocjonalnego, a także rozwijaniem kompetencji nauczycieli w tym zakresie.

Dodał również, że w 2013 r. NFZ przeznaczył na finansowanie świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej o 30 proc. więcej środków niż w 2012 r. i aż o 84 proc. więcej niż w 2011 roku. Zawarto też więcej umów ze świadczeniodawcami. Liczba świadczeniodawców wzrosła o 11 proc. w stosunku do roku 2012.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH