W Polsce nie ma systemu opieki nad seniorami, gdyby nie rodzina... W Polsce brakuje procedur postępowania w opiece medycznej nad osobami w podeszłym wieku. Fot. Archiwum

Polska nie ma wypracowanego systemu opieki nad osobami starszymi. Najczęściej rodziny są pozostawione same sobie - mówi prof. Barbara Szatur-Jaworska, współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, EHIS 2014 to druga edycja badania przeprowadzonego na podstawie zharmonizowanej europejskiej metodologii. Pierwsze badanie zrealizowano 5 lat temu.

Badanie to wykazało, że nieformalną długoterminową opiekę lub pomoc osobom chorującym przewlekle, niesprawnym, w podeszłym wieku sprawowało regularnie co najmniej 1 raz w tygodniu blisko 16 proc. badanych. Częściej były to kobiety niż mężczyźni (odpowiednio 18 proc. i 13 proc.) oraz osoby w wieku 50-59 lat (co czwarta osoba).

Brak sformalizowanej opieki nad seniorami w Polsce potwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli pt. ''Opieka nad osobami w wieku podeszłym''. Izba jednoznacznie negatywnie oceniła działania MZ w zakresie opieki medycznej nad tą grupą obywateli.

W ocenie NIK dostępność opieki geriatrycznej jest niewystarczająca i wykazuje duże zróżnicowanie terytorialne. Brakuje nie tylko lekarzy specjalistów (czynnie zawód wykonuje 336 geriatrów), ale przede wszystkim kompleksowych i standaryzowanych procedur postępowania w opiece medycznej nad osobami w podeszłym wieku.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH