W Polsce najmniej pielęgniarek wg rankingu OECD Okręgowe Rady Pielęgniarek i Położnych wydały ponad 17 tys. zaświadczeń o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu w UE. Fot. archiwum RZ

Średnia wieku polskiej pielęgniarki to ponad 48 lat, przeciętne zarobki 3,2 tys. zł brutto - wynika z raportów NRPiP i OZZPiP. Na 1 tys. mieszkańców Polski statystycznie przypada 5,4 pielęgniarek, co plasuje nas na ostatnim miejscu w rankingu OECD.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w ub.r. przygotowały raporty na temat sytuacji pielęgniarek w Polsce.

NRPiP prowadziła też kampanię społeczną "Ostatni dyżur", w której alarmowała, że już za niespełna pięć lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej, bo z roku na rok zmniejsza się liczba pielęgniarek i położnych w Polsce.

Zarówno samorząd pielęgniarski, jak i związek przytaczały w swoich publikacjach dane OECD z 2012 r., które wskazują, że w Polsce wskaźnik liczby pielęgniarek zatrudnionych w bezpośrednio przy opiece nad pacjentem wynosi 5,4 na 1 tys. mieszkańców.

Wśród 16 wybranych krajów wskaźnik ten sytuuje Polskę na ostatnim miejscu. Dla porównania np. Szwajcaria ma wskaźnik 16, Niemcy - 11,3, Szwecja - 11, Wielka Brytania - 9,1, Czechy - 8. W podobnej sytuacji jak Polska są tylko Hiszpania (5,5) i Portugalia (5,7).

Pielęgniarki alarmują, że według prognoz w 2025 r. ich liczba w Polsce jeszcze się zmniejszy do 4,35 na 1 tys. mieszkańców, tymczasem - uwzględniając demografię polskiego społeczeństwa - należy zmierzać do osiągnięcia średniego wskaźnika OECD - 8,8.

W 2015 r., jak podaje NRPiP, średni wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek i położnych na 1 tys. mieszkańców w Polsce wynosił 4,82. Poniżej tego wskaźnika klasyfikowały się województwa: podlaskie (3,97 proc.), wielkopolskie (4,09 proc.), kujawsko-pomorskie (4,28 proc.); powyżej zaś: śląskie (6 proc.), podkarpackie (5,88 proc.) i lubelskie (5,58 proc.). Jeśli chodzi o liczbę położnych w Polsce, wskaźnik wynosił 0,59 na 1 tys. mieszkańców (1,12 położnych na 1 tys. kobiet).

W Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych zarejestrowanych jest ponad 283 tys. pielęgniarek i ponad 35,5 tys. położnych.

NRPiP wskazuje, że sukcesywnie od 2009 r. wzrasta średni wieku pielęgniarek. W 2014 r. wynosił on 48,43 lata, co oznacza, że pielęgniarki są "starą demograficznie grupą zawodową". Podobnie jest w przypadku położnych - średnia wieku to 47,21 lat.

Największa liczba pielęgniarek plasuje się w przedziałach wiekowych 35-44 oraz 45-54 lat.

Co więcej, w porównaniu do najmłodszej grupy wiekowej 21-25 lat prawie pięciokrotnie większy odsetek stanowią pielęgniarki w wieku powyżej 65. roku życia. Świadczy to braku prostej zastępowalności pokoleniowej - wskazuje NRPiP.

Istotnym problemem - na który wskazuje OZZPiP - powiązanym z brakami kadrowymi, ale także związanymi z oszczędnościami, są przypadki świadczenia pracy na jednoosobowych dyżurach. Jak wynika z badania związku, co czwarta pielęgniarka lub położna pełniła przynajmniej jeden taki dyżur w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Prawie wszyscy uczestnicy badania (95 proc.) deklarują też, że nie są w stanie wykonać swoich obowiązków w nominalnym czasie pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH