W Polsce leczonych jest już 17 obywateli Ukrainy, kolejni mają przyjechać

Jak poinformował Paweł Majcher, rzecznik MSW, w Polsce jest obecnie leczonych 17 obywateli Ukrainy, kolejni mają jeszcze w piątek (21 lutego) trafić do polskich szpitali.

Ukraińcy są hospitalizowani w szpitalach w Warszawie (w szpitalu MSW), Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim i Przemyślu. Jeszcze poinformował Majcher, obecnie w warszawskim szpitalu MSW jest 10 obywateli Ukrainy; czworo trafiło tam w piątek (21 lutego) po południu. Wymagają m.in. pomocy okulistycznej i laryngologicznej.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podczas inauguracji Centrum Informacyjnego dla obywateli Ukrainy w Warszawie powiedział, że wie, iż do szpitali warszawskich może przyjechać jeszcze w piątek ok. 30 uczestników protestów w Kijowie.

Siedmiu poszkodowanych w zamieszkach w Kijowie Ukraińców przebywa też w cywilnych szpitalach w Przemyślu, Tomaszowie Lubelskim i Łęcznej. Rzecznik MSW dodał, że w polskich szpitalach oczekiwani są kolejni poszkodowani w starciach na Ukrainie. W Wojewódzkim Szpitalu im. Ojca Pio w Przemyślu jest m.in. 17-letni chłopiec - przywieziony w piątek rano z ranami postrzałowymi głowy i szyi.

Majcher poinformował również, że w sumie w całym kraju szpitale MSW dysponują 350 miejscami, które w razie konieczności mogą być wykorzystane dla osób rannych w zamieszkach na Ukrainie.

Z kolei w czwartek (20 lutego) natychmiastową gotowość do hospitalizowania 85 rannych zadeklarowały trzy szpitale kliniczne w Lublinie. Rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego powołał w tych lecznicach lekarzy koordynatorów, którzy będą odpowiedzialni za zorganizowanie opieki medycznej ukraińskim pacjentom, jeśli ci przyjadą. Zaoferowana pomoc dotyczy diagnostyki i leczenia okulistycznego oraz w zakresie chirurgii, a także pediatrii - poinformował rzecznik uczelni Włodzimierz Matysiak.

W woj. lubelskim w szpitalach przebywało w piątek rano dwóch rannych Ukraińców. Jeden został przywieziony do szpitala w Łęcznej w środę. Drugi przekroczył granicę na przejściu w Hrebennem w czwartek wieczorem. Służby prasowe wojewody nie ujawniają, do którego szpitala trafił.

19 łóżek szpitalnych zostało zabezpieczonych w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Lutyckiej w Poznaniu. Marszałek Marek Woźniak zwrócił się jednocześnie do podległych samorządowi szpitali w Lesznie, Kaliszu, Koninie oraz Poznaniu z prośbą o udostępnienie łóżek poszkodowanym podczas starć na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH