money.pl/Rynek Zdrowia | 16-10-2019 12:40

W Opolskim brakuje 2 tys. pielęgniarek. Pomoże samorząd województwa?

Według szacunków w województwie opolskim jest nawet 2 tys. pielęgniarskich wakatów. Brakuje też chętnych do nauki zawodu pielęgniarskiego, W bieżącym roku akademickim do Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu na kierunek pielęgniarstwo zgłosiło się tylko 60 osób. Samorząd województwa opolskiego opracowuje już plan zatrzymania absolwentów w regionie.

Departament zdrowia w urzędzie marszałkowskim pracuje nad specjalnym programem stypendialnym dla studentów medycyny i pielęgniarstwa. Fot. Shutterstock

Podobnie jak w całej Polsce także w województwie opolskim problem z niedoborem kadry pielęgniarskiej pogłębiają obowiązujące od tego roku przepisy dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek. Wprowadziły one m.in. wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek i położnych na poziomie 0,6 na łóżko w oddziałach o profilu zachowawczym i 0,7 na łóżko w tych o profilu zabiegowym.

Nowe normy wymusiły na przykład w Wojewódzkim Szpitalu w Opolu zmniejszenie liczby łóżek, m.in. w oddziale wewnętrznym z 65 do 51, natomiast Uniwersytecki Szpital Kliniczny zmniejszył stan łóżek o ok. 20 proc.

Studentów pielęgniarstwa planuje zatrzymać w opolskim samorząd województwa. Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego, przekazał Gazecie Wyborczej informację o tym, że departament zdrowia w urzędzie marszałkowskim pracuje już nad specjalnym programem stypendialnym dla studentów medycyny i pielęgniarstwa.

Program ma zakładać, że młodzi otrzymają wsparcie finansowe (np. 1 tys. złotych) pod warunkiem, że po zakończeniu studiów zostaną przez jakiś czas w Opolu.

Więcej: money.pl