W Małopolsce "dzień bez lekarza". Pacjenci są przyjmowani NFZ: "Większość szpitali w województwie pracuje w normalnym trybie i przyjmuje pacjentów zgodnie z harmonogramem". Fot. PTWP

Środa (25 października) jest w Małopolsce "dniem bez lekarza". W ramach akcji protestacyjnej, ogłoszonej przez małopolskie OZZL, lekarze, oprócz tych dyżurujących, mieli nie przyjść do pracy. Mimo tego jednak większość placówek pracuje, pacjenci są przyjmowani jak na co dzień.

"Dzień bez lekarza" to kolejna odsłona protestu medyków, którzy domagają się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB. Lekarze rezydenci prowadzą protest głodowy od 2 października.

Według zapowiedzi, w środę małopolskie szpitale i przychodnie mają pracować w trybie dyżurowym, pozostali lekarze (rezydenci, stażyści, specjaliści) mieli nie przyjść do pracy.

Przewodniczący małopolskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Piotr Watoła powiedział we wtorek PAP, że to, czy lekarze nie przyjdą w środę do pracy, zależy od ich własnego sumienia. Według niego, trudno ocenić, jaką skalę "dzień bez lekarza" będzie miał w Małopolsce.

W środę w Małopolsce - jak ustaliła PAP - większość lekarzy pracowała jak co dzień.

Również małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że większość szpitali w województwie pracuje w normalnym trybie i przyjmuje pacjentów zgodnie z harmonogramem. "W żadnym szpitalu nie ma zagrożenia dla ciągłości opieki medycznej" - napisało NFZ w komunikacie przesłanym PAP.

Poinformowano, że w kilku szpitalach (Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie, Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie) oddziały pracują dzisiaj na zasadzie wzmocnionego dyżuru całodobowego, tj. praca w oddziałach odbywa się jak w dni świąteczne, z dodatkową obsadą lekarzy, którzy w trosce o dobro pacjenta dobrowolnie zgodzili na wzmocnienie obsady lekarskiej w tym dniu.

W związku ze zmniejszeniem obsady lekarzy - jak poinformowało kilka szpitali, część zabiegów planowych została przełożona na późniejsze terminy. Do wszystkich oddziałów są przyjmowani pacjenci w stanach nagłego zagrożenia życia.

Pacjenci z wyprzedzeniem byli również informowani o konieczności zmiany terminu wizyt w niektórych poradniach (1 poradnia w Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie, 2 poradnie w przychodni Twoje Zdrowie w Nowym Sączu, 6 poradni w szpitalu w Gorlicach, po 3 poradnie w szpitalu im. Dietla i św. Ludwika w Krakowie), które zostały w środę zamknięte z powodu nieobecności lekarzy. Wizyty pacjentów zarejestrowanych na 25 października zostały przeniesione na inne terminy.

W środę też w Dziecięcym Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu odbyło się spotkanie blisko 300 przedstawicieli protestujących w Małopolsce szpitali, przychodni i poradni, a także pacjentów. Przyjechali oni w ramach "dnia bez lekarza", ale przede wszystkim po to - jak sami mówili - aby solidaryzować się z wszystkimi prowadzącymi protest głodowy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH