W Krajowej Izbie Gospodarczej o projekcie unijnej dyrektywy tytoniowej

Projekt dyrektywy tytoniowej przygotowany przez Komisję Europejską ma zmniejszyć atrakcyjność produktów tytoniowych i ograniczyć dostęp młodzieży do papierosów - powiedziała w poniedziałek (22 kwietnia) podczas debaty w Krajowej Izbie Gospodarczej europosłanka Małgorzata Handzlik.

Debata została zorganizowana przez KIG. Jej prezes, Andrzej Arendarski, otwierając spotkanie poinformował, że Izba popiera stanowisko rządu, który sprzeciwia się propozycjom KE dotyczącym zakazu sprzedaży papierosów smakowych oraz papierosów cienkich, tzw. slimów. W opinii Arendarskiego, nie przyniesie to efektów zdrowotnych, a doprowadzi do zwiększenia szarej strefy i utraty konkurencyjności polskiego przemysłu tytoniowego.

Handzlik, która jest sprawozdawczynią komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów PE (jest także odpowiedzialna za przygotowanie opinii do tego projektu) podkreśliła, że chodzi głównie o to, by młodzież mniej chętnie sięgała po papierosa, bowiem z badań wynika, że 70 proc. młodych ludzi rozpoczyna palenie przed 18 r.ż., a 19 proc. styka się z papierosami już w wieku 13-15 lat. Jak zaznaczyła europosłanka, KE szacuje, że z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce co roku około 40 tys. osób.

Przypomniała, że Komisja Europejska zaproponowała, by ostrzeżenia zdrowotne zajmowały 70 proc. powierzchni paczki papierosów. Dodała, że KE jest także przeciwna papierosom smakowym, np. o smaku mentolu, czekolady lub wanilii. Nie chce też, by sprzedawane były cienkie papierosy, tzw. slimy, ponieważ taki kształt sugeruje, że papieros jest mniej szkodliwy.

Mimo, że względy zdrowotnie - zdaniem Handzlik - powinny być na pierwszym planie, to jednak należy także uwzględniać aspekty ekonomiczne. Dlatego, jak mówiła, będzie opowiadała się za utrzymaniem dodatków smakowych w papierosach oraz za produkcją slimów.

- Nikt nie kwestionuje potrzeby ochrony zdrowia i dążnia do ograniczenia liczby palaczy, ale trzeba się przyjrzeć, w jaki sposób Komisja Europejska zmierza ten cel osiągnąć - zaznaczyła dyrektor Departamentu Spraw Europejskich Ministerstwa Gospodarki Małgorzata Wenerska-Craps. Podkreśliła, że decyzje KE dotkną przede wszystkim Polskę: papierosy mentolowe i slim są bardzo popularne w naszym kraju i stanowią blisko 38 proc. rynku.

Uczestnicy debaty zgodzili się, że do tego, by przemysł, handel i rolnicy mogli przystosować się do nowych przepisów, potrzebny jest okres przejściowy. KE zaproponowała, by było to 24 miesięcy; Handzlik uważa, że powinno to być 36 miesięcy.

Handzlik poinformowała, że KE chce szybko procedować projekt dyrektywy. Głosowania w komisjach PE mają się odbyć jeszcze przed wakacjami, a głosowanie na sesji plenarnej zaplanowane jest na wrzesień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH