W Dniu Dziecka protest pacjentów i lekarzy przed Ministerstwem Zdrowia

Na piątek (1 czerwca) zaplanowany został przed Ministerstwem Zdrowia protest środowisk pacjentów i lekarzy domagających się m.in., aby o dostępie do leczenia decydowali specjaliści, a nie urzędnicy. Organizatorzy zapowiadają złożenie petycji do ministra zdrowia.

- Protest organizujemy w Dniu Dziecka, ponieważ zachorować może każdy i sam staje się wówczas dzieckiem nie ze względu na wiek, ale na chorobę i opiekę, której wymaga - mówił we wtorek (29 maja) w Warszawie inicjator protestu Piotr Piotrowski, ojciec 10-letniego Michała chorego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Piotrowski wyjaśnił, że przyczyną protestu jest m.in. obawa, że po 1 lipca, wraz z wprowadzeniem programów lekowych, część chorych straci możliwość leczenia. Jest to także sprzeciw wobec niekompetencji i nieodpowiedzialności urzędników oraz próba zwrócenia uwagi na brak współpracy resortu zdrowia z organizacjami pacjenckimi i lekarskimi.

Z kolei Małgorzata Zarachowicz ze Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków podkreśliła, że porozumienie 1 czerwca to wzajemne wsparcie pacjentów i lekarzy. - W relacje między lekarzem i pacjentem wdarła się biurokracja, a zamiast rozmawiać z pacjentem, lekarz musi studiować charakterystykę produktu leczniczego i określać stopień refundacji leków - zaznaczyła. 

- Prawo wkłada lekarzy w gorset i zmusza do zachowań nieetycznych - dodała. Wyraziła nadzieję, że "głos ludu, który odezwie się w piątek przed ministerstwem zdrowia, poruszy władzę".

Do akcji przyłączyło się już blisko trzydzieści stowarzyszeń i organizacji skupiających pacjentów oraz środowiska lekarskie, m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, 3majmy się razem, Primum Non Nocere, Fundacja Gajusz, Organizacja Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką - Odzyskać Oddech, Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH