W Centrum "Dialog'' trwa spotkanie ministra Radziwiłła z lekarzami Mamy nadzieje, że dziś nastąpią ze strony MZ deklaracje, co ministerstwo zamierza zrobić wobec zbliżającej się katastrofy demograficznej i kadrowej w ochronie zdrowia - powiedział Łukasz Jankowski. Fot. Fotolia

W czwartek (21 grudnia) przed godz. 17 rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających lekarzy z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. W rozmowach w Centrum "Dialog" uczestniczy m.in. Porozumienie Rezydentów OZZL.

W spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" uczestniczy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko oraz przedstawiciele Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Rezydentów OZZL i Naczelnej Izby Lekarskiej.

Przed spotkaniem wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski powiedział, że lekarze będą starali się przekonać ministerstwo zdrowia, że nakłady na ochronę zdrowia powinny wzrastać szybciej, niż do 6 proc. PKB w 2025 r., jak przewiduje niedawno uchwalona ustawa rządowa.

- Mamy nadzieję, że w MZ zyskamy sojusznika i przede wszystkim, że dziś nastąpią ze strony MZ deklaracje, co ministerstwo zamierza zrobić wobec zbliżającej się katastrofy demograficznej i kadrowej w ochronie zdrowia - powiedział Jankowski.

Minister Radziwiłł przed spotkaniem nie rozmawiał z dziennikarzami.

Od października lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych prowadzą protest, domagając się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń. Lekarze zapowiedzieli, że w placówkach na terenie całego kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo.

Przed tygodniem wiceminister Szczurek-Żelazko informowała, że klauzulę opt-out wypowiedziało ok. 3,3 tys. lekarzy rezydentów i specjalistów (ok. 10 proc. lekarzy rezydentów, 4 proc. wszystkich lekarzy). Z powodu protestu i niewystarczającej liczby medyków, dyrektorzy części szpitali mają problem z obsadą dyżurów lekarskich. W tym tygodniu MZ przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia dający dyrektorom szpitali więcej swobody w planowaniu dyżurów lekarskich.

W środę resort opublikował rekomendacje zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania, któremu przewodniczyła wiceminister Szczurek-Żelazko.

Członkowie zespołu zarekomendowali zmianę modelu systemu opieki zdrowotnej z interwencyjnej na prewencyjną, ambulatoryjną, jednodniową i domową oraz rozwijanie świadczeń profilaktycznych. Podkreślili też potrzebę edukacji zdrowotnej, informatyzacji w ochronie zdrowia oraz zmniejszenia kolejek. Zarekomendowali wdrażanie kolejnych programów koordynowanej opieki zdrowotnej, w tym stworzenie kompleksowego programu polityki senioralnej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH