W Brukseli protest przeciwko komercjalizacji służby zdrowia w UE

Ok.100 związkowców z kilku krajów UE, m.in. kilku z Polski, protestowało w piątek w Brukseli przeciw komercjalizacji służby zdrowia. Wskazywali, że oszczędności budżetowe zagrażają zdrowiu obywateli, a komercjalizacja powoduje traktowanie pacjentów jak towaru.

Happening rozpoczynający kampanię przeciwko komercjalizacji ochrony zdrowia i opieki społecznej został zorganizowany przez Europejską Sieć Walki z Prywatyzacją i Komercjalizacją Ochrony Zdrowia i Ochrony Socjalnej.

Z Polski Sieć współtworzą Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP); przedstawiciele obu związków przyjechali do Brukseli.

Protestujący m.in. spotkali się z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz złożyli swój manifest w polskiej ambasadzie przy UE z prośbą o przekazanie go ministrowi zdrowia. Po powrocie do kraju polscy związkowcy zamierzają przepytywać kandydatów do Parlamentu Europejskiego o to, czy i w jaki sposób będą bronili publicznej, nienastawionej na zysk służby zdrowia.

Jak przekonuje Sieć w rozdawanym manifeście, "polityka zaciskania pasa" w Europie, powodująca ograniczenie wydatków socjalnych i na ochronę zdrowia, "zagraża zdrowiu społeczeństw oraz pracownikom służby zdrowia". Problem ten ma być zwłaszcza widoczny w krajach objętych programami pomocowymi i reformami, takimi jak: Grecja, Portugalia czy Hiszpania.

Ponadto - jak wskazuje organizacja - obserwowany jest szybki rozwój sektora usług prywatnych, który stopniowo zastępuje usługi publiczne, a placówki prywatne kierują się głównie zyskiem i wykonują w większości tylko opłacalne procedury. Tym samym pacjent staje się towarem - zauważają związkowcy.

Jako przykłady komercjalizacji wskazują falę prywatyzacji szpitali we Francji. W Polsce zastępowano kodeksowe umowy o pracę pielęgniarek "umowami śmieciowymi", "wiele zmuszano do samozatrudnienia" - napisano w manifeście.

Spotykamy się cyklicznie i organizujemy wszelkiego rodzaju akcje na rzecz obrony publicznej ochrony zdrowia i dostępności wszystkich obywateli poszczególnych krajów do usług i świadczeń zdrowotnych. (W Brukseli) pokazujemy pewne mechanizmy, które są wspólne dla krajów Unii Europejskiej, a które wynikają z prywatyzacji służby zdrowia - tłumaczyła dziennikarzom wiceprzewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska.

Wyjaśniła, że prywatyzacja służby zdrowia i komercjalizacja usług prowadzi do tego, że "kapitał przejmuje placówki, a prywatne placówki nie świadczą usług podstawowych dla ludności", tylko - tak jak w Polsce - wykonują "wysoko opłacalne procedury".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH