VIII Forum Rynku Zdrowia: Sławomir Neumann o planowanych zmianach w NFZ i instytutach

Do końca listopada chcemy oddać do konsultacji projekt ustawy likwidującej Centralę NFZ i delegującej jej kompetencje do oddziałów regionalnych, których będzie maksymalnie 16, a być może mniej - zapowiedział w czwartek (25 października) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podczas VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października).

Jak mówił Sławomir Neumann na początku przyszłego roku ustawa, dotycząca zmian w NFZ, miałaby się znaleźć w Sejmie, natomiast wiosną być może zostanie już uchwalona. Jak zapowiedział wiceminister, zmiany będą wprowadzane od lipca lub sierpnia 2014 r.

Według Sławomira Neumanna, po wprowadzeniu zmian to poszczególne oddziały NFZ będą decydowały o polityce zdrowotnej i kontraktowaniu na swoim terenie. Zastrzegł jednak, że regiony nie będą działały tak, jak kiedyś kasy chorych, ponieważ środki finansowe będą dzielone na poziomie centralnym.

Wiceminister przypomniał, że w miejsce centrali NFZ planowane jest powołanie urzędu nadzoru nad rynkiem ubezpieczeń i świadczeniodawców. Miałby on pilnować jakości świadczonych usług oraz nadzorować płatnika, żeby poruszał się w ramach reguł określonych dla całego kraju.

- Urząd będzie niezależnie od płatnika wyceniał świadczenia. Ten podmiot będzie nie tylko nadzorował NFZ, ale w przyszłości także płatników prywatnych oferujących ubezpieczenia zdrowotne - tłumaczył Sławomir Neumann.

Zapowiedział, że do regionów zostanie delegowana zupełnie nowa kompetencja - możliwość wydania podmiotowi, który chce inwestować w rozwój usług medycznych (np. budowę szpitala, czy poradni) promesy kontraktowania.

- Na podstawie analizy potrzeb zdrowotnych w danym regionie będzie możliwość wydania promesy, gwarantującej, że płatnik zakontraktuje dane usługi, jednak z drugiej strony będzie też możliwość wydania swego rodzaju antypromesy, z której będzie wynikało, że w najbliższych np. 5-6 latach placówka nie będzie mogła liczyć na finansowanie z NFZ określonych świadczeń - tłumaczył Sławomir Neumann.

Według wiceministra rozważana jest jeszcze kwestia, czy decyzję o wydaniu promesy lub jej odmowie podejmowałby dyrektor regionalnego NFZ, czy wojewoda. - Wiemy, że dzięki dobrej wycenie niektórych procedur "pączkują" placówki w tych specjalnościach, co nie zawsze wychodzi na dobre. Chcemy uregulować ten rynek - zapowiedział Sławomir Neumann.

Zmiany w instytutach

Sławomir Neumann poinformował podczas VIII Forum Rynku Zdrowia, że resort zdrowia równolegle z pracą nad reformą NFZ, pracuje nad zmianami w instytutach medycznych i szpitalach klinicznych.

- Plan jest taki, żeby instytuty i szpitale kliniczne podległe pośrednio Ministerstwu Zdrowia przekształcić w spółki strategiczne resortu - mówił wiceminister. Dodał, że placówki te będą działały w oparciu o ustawę o szpitalach klinicznych i instytutach medycznych, nad którą trwają prace w resorcie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH