VI Forum Rynku Zdrowia: Jakub Szulc podsumował rok w ochronie zdrowia

W środę (27 października) rozpoczęło się w warszawskim Hotelu Sheraton VI Forum Rynku Zdrowia. Wystąpienie inauguracyjne wygłosił wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

– Wiem, że uczestnicy Forum czekali na minister Ewę Kopacz, ale harmonogram prac w tym tygodniu zmieniał się z godziny na godzinę – mówił Jakub Szulc. – Ostatecznie dopiero we wtorek zapadła decyzja, że pierwsze czytanie w Sejmie dziewięciu projektów ustaw zdrowotnych przyjętych przez Radę Ministrów 12 i 14 października, odbędzie się jednak w środę, a nie – jak planowano wcześniej – w czwartek. Stąd ta zmiana – wyjaśniał Jakub Szulc.


Podsumował także okres dwunastu miesięcy, które upłynęły od października 2009 r., tj. od ostatniego, V Forum Rynku Zdrowia. Zwrócił przy tym uwagę, że ten czas trzeba rozpatrywać nie tylko pod kątem zmian systemowych, ale także istotnych wydarzeń, które niekoniecznie dobrze wpłynęły na organizację pracy resortu zdrowia.

– Podczas ubiegłorocznego Forum Rynku Zdrowia mieliśmy do czynienia z widmem grypy A/H1N1. WHO ogłosiła już wówczas szósty stopień pandemii. Okazało się, że działania te zostały wprawdzie podjęte na wyrost, ale nie zmiena to faktu, że resort zdrowia miał co robić. Na problem grypy nałożył się koniec roku i dyskusje o podziale środków. Te rozmowy nigdy nie należały do łatwych, a w dobie kryzysu szczególnie – zaznaczył wiceminister zdrowia.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że rok 2010 nie był finansowo znacząco lepszy od roku 2009, ale udało się utrzymać wzrost środków netto w NFZ rok do roku i wszystko wskazuje na to, że w roku 2011 ta tendencja zostanie utrzymana i będą dodatkowe środki do podziału.

W pakiecie ustaw rzeczywiście brakuje rozwiązań dotyczących płatnika – mówił Jakub Szulc odnosząc się do uwag innych wypowiadających się gości VI Forum.

– Zgadzam się, że NFZ to byt nad którym trudno zapanować. Instytucja, która działa na zasadzie dziel i rządź. Jednak nie zadowolimy wszystkich – wyjaśnił wiceminister.

Stwierdził jednak, że zmiany dotyczące organizacji płatnika czy wprowadzenie konkurencji w tym obszarze nie jest możliwe bez dobrych baz danych, które wymieniają między sobą NFZ i ZUS.

– Kolejne wydarzenia, które mocno zaangażowały resort zdrowia, to katastrofa smoleńska, a następnie powódź i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego. Mimo to udało się zrobić kilka rzeczy, że wspomnę tylko o standardzie okołoporodowym, zakupie sprzętu dla kardiologicznych szpitali dziecięcych czy zabezpieczeniu frakcjonowania osocza w Polsce – wymieniał Jakub Szulc.

– Wspomniane już, zaplanowane na środę obrady Sejmu nad pakietem ustaw zdrowotnych są natomiast realizacją wcześniejszych zapowiedzi resortu zdrowia. To rozwiązania, które w istotny sposób zmieniają organizację ochrony zdrowia w Polsce (np. ustawa o działalności leczniczej) lub umożliwiają skuteczną realizację projektów informatycznych. Debata będzie się także odbywała nad pakietem projektów zawodowych i pakietem faramaceutycznym – dodał wiceminister zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH