Ustawa przyjęta, nie milkną komentarze

Ekspert ochrony zdrowia Adam Kozierkiewicz uważa, że zagrożeniem zawartym w uchwalonej w piątek (18 marca) ustawie o działalności leczniczej jest możliwość przekształcania publicznych ZOZ-ów bez wcześniejszej restrukturyzacji.

Adam Kozierkiewicz podkreśla, że popiera przekształcenia SPZOZ-ów w spółki. Obawia się jednak, że samorządy będą je przekształcały bez restrukturyzacji.

- Spółki będą więc dziedziczyć strukturę i historię SPZOZ-ów, strukturę zatrudnienia, zadłużenia i nieefektywność zarządzania, a w efekcie mogą stracić płynność finansową - ostrzega Kozierkiewicz. - Tym samym komornicy będą mogli zajmować nieruchomości.

Jego zdaniem ustawa o działalności leczniczej, która zastępuje dotychczasową ustawę o ZOZ-ach jest wartościowym działaniem. Według eksperta, poprzednia regulacja funkcjonowała przez wiele lat, wprowadzano do niej liczne poprawki i przez to był w niej duży bałagan.

- Ustawa sprzyjać będzie przekształcaniu szpitali w spółki, ale takie spółki, których celem będzie wynik finansowy i to jest jej największy minus - komentuje Marek Balicki, poseł SLD, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Zdaniem Balickiego szpitale nie powinny działać dla zysku. - W przypadku samochodów, czy proszku do prania, działają prawa wolnego rynku. W systemie ochrony zdrowia to nie działa - twierdzi poseł. Przekonuje, że etyka biznesu, pogoń za zyskiem nie sprawdzą się w ochronie zdrowia.

- Doprowadzi to do tego, że system będzie mniej efektywny i droższy - mówi Marek Balicki. - Tak jak jest w USA, gdzie system jest drogi, a mimo dużych nakładów są wielkie nierówności w dostępie do usług medycznych.

Były minister zdrowia obawia się, że gdy liczyć się będzie wynik finansowy, efektywność leczenia zejdzie na dalszy plan: - Jeśli szpitale nie będą działać jako spółki użyteczności publicznej, to będzie to niezgodne z interesem społecznym. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH